16.01.2024
„RUCH CUDOWNE LEKARSTWO” – RECENZJA KSIĄŻKI PETERA WALKERA
W ramach cyklu „Biblioteczka miłośnika architektury” znów sięgamy do twórczości Petera Walkera. Wybraliśmy książkę „Ruch cudowne lekarstwo. Dlaczego warto chodzić po mieście”, bo temat włączania ruchu w codzienne aktywności to zadanie dla wszystkich tworzących współczesne miasta – od architektów po polityków.
„Cudowna pigułka” istnieje
W oryginale tytuł nowej książki Walkera brzmi: „The Miracle Pill” („Cudowna pigułka”), a autor tłumaczy, że takie wyjątkowe lekarstwo już istnieje – to po prostu ruch. Nie chodzi jednak o to, by tylko nakłaniać ludzi do ćwiczeń i uprawiania sportu w ich wolnym czasie. Rządy powinny zdać sobie sprawę z tego, że ludzie muszą zwiększyć aktywność w życiu codziennym związaną np. z dojazdami do pracy i szkoły – zamiast samochodu, rower lub spacer. Taka forma transportu musi stać się oczywista i atrakcyjna:
„Boardman [były kolarz olimpijski, aktywista – przyp. red.] marzy o tym, by ludzie, wyglądając przez okno samochodu w drodze do pracy, widzieli innych ludzi jadących rowerem lub idących pieszo, a potem doszli do wniosku, że to byłoby lepsze rozwiązanie”.
Przeczytaj też: Rowery mogą uratować świat. Recenzja książki Petera Walkera
Spacerowanie i jeżdżenie po mieście na rowerze musi wyglądać na łatwe, bo inaczej dlaczego mielibyśmy porzucić dojazdy samochodem? O to muszą zadbać rządzący, bo brak ruchu w codzienności doprowadzi w konsekwencji nasze kraje do bankructwa:
„Idea państwa opiekuńczego – bez względu na to, jaką przyjmie formę – jest całkowicie nie do utrzymania, jeśli 1/3 lub więcej populacji nadal pozostanie nieaktywna fizycznie”.
„Zachowaj zdrowie, korzystaj ze schodów”
Tytuł jednego z rozdziałów brzmi: „Miasto na ludzką skalę” i poświęcony jest aktywności w sferze publicznej:
- na drogach,
- placach,
- ulicach,
- wewnątrz budynków użyteczności publicznej,
- sposobom, w jaki przemieszczamy się pomiędzy tymi miejscami.
Tę część powinni przestudiować uważnie wszyscy odpowiadający za projektowanie miejskich budynków i przestrzeni publicznych. Autor podsuwa ciekawe przykłady i pomysły, które nie zawsze wiążą się z dużymi nakładami finansowymi.
„W jednym z fascynujących badań próbowano zmienić decyzje, które podejmują ludzie, posiłkując się niczym innym jak tylko przypominajką. Zespół naukowców z Uniwersytetu Glasgow umieścił tabliczki z napisem: „Zachowaj zdrowie, oszczędzaj czas, korzystaj ze schodów” na peronie metra w centrum miasta, w miejscu, gdzie pasażerowie mieli do wyboru ruchome schody lub zaraz obok 30 stopni schodków. Naukowcy, w wyniku kilkutygodniowej obserwacji pasażerów przemieszczających się w godzinach porannego szczytu z wyłączeniem przechodzących z torbami czy z wózkami dziecięcymi, odkryli, że korzystanie ze schodów z 8 procent przed wywieszeniem tabliczki wzrosło do ponad 15 procent w ciągu 3 tygodni od jej powieszenia. Nawet 12 tygodni po usunięciu znaku częściej korzystano ze schodów niż pierwotnie, choć z tendencją spadkową”.
Narracja, która zachęca do zmiany
Dużym atutem książki „Ruch cudowne lekarstwo. Dlaczego warto chodzić po mieście” Wydawnictwa Wysoki Zamek jest styl autora. Dziennikarz w przystępny sposób przedstawia dane naukowe i złożone koncepcje. Co więcej, pokazuje przykłady z życia codziennego, dzięki czemu każdy czytelnik może zidentyfikować się z opisanymi historiami i wprowadzić zmiany niemal od zaraz.
Choć rekomendujemy tę książkę w ramach „Biblioteczki miłośnika architektury”, to apelujemy też, by przeczytali ją specjaliści do spraw zdrowia publicznego, samorządowcy, politycy, badacze społeczni oraz wszyscy mieszkańcy miast, którym zależy na lepszej jakości życia.
O autorze: Peter Walker jest dziennikarzem politycznym w „The Guardian” oraz jednym z autorów nagradzanego bloga „Bike Blog” na stronie internetowej dziennika. Wcześniej pracował m.in. dla Agence France-Presse i jako korespondent pisał o Chinach, Iraku i Korei Północnej. Po studiach zrezygnował z bezpiecznej posady i zatrudnił się jako kurier rowerowy w Londynie i Sydney. Od tego czasu na dobre przesiadł się na rower. Walker jest uznawany za jedną z 50 najbardziej wpływowych osób w brytyjskim środowisku rowerowym.
O wydawnictwie: Wydawnictwo Wysoki Zamek powstało w 2010 roku. Zakres tematyczny publikacji obejmuje książki i albumy z zakresu historii powszechnej, architektury, urbanistyki, historii sztuki, literatury polskiej i zagranicznej oraz judaika. W 2015 roku Wysoki Zamek wydał książkę „Miasto Szczęśliwe” autorstwa Charlesa Montgomery'ego. Pozycja ta, poświęcona idei miasta szczęśliwego, zapoczątkowała serię publikacji o tematyce miejskiej, która jest systematycznie rozwijana.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe