23.10.2023
RECENZJA KSIĄŻKI „ROWEROWE MIASTO. HOLENDERSKI SPOSÓB NA OŻYWIENIE MIEJSKIEJ PRZESTRZENI”
Po recenzji książki „Jak rowery mogą uratować świat”, sięgamy po kolejną rowerową pozycję wydawnictwa Wysoki Zamek. W „Rowerowym mieście” autorzy pokazują, jak dwa kółka poprawiły funkcjonowanie różnych holenderskich miast. Swoje spostrzeżenia uzupełniają przykładami z rowerowych miast USA, Kanady i Nowej Zelandii.
Holandia – najbardziej rowerowe miasto świata
Autorzy książki Melissa Bruntlett i Chris Bruntlett przemierzyli 5. miast Holandii, by zgromadzić inspirujące opowieści z najbardziej rowerowego kraju na świecie. To właśnie w tym państwie:
- liczba rowerów przewyższa liczbę mieszkańców,
- każdy obywatel przemierza rocznie około 1000 km na rowerze (młodzież prawie 2000 km),
- znajduje się gęsta sieć 35 000 km odrębnych dróg dla rowerów,
- 75% ulic strefy miejskiej ma ograniczenie prędkości do 30 km/h lub mniejszej,
- wkomponowano aktywność fizyczną, czyli jazdę na rowerze, w powszechny sposób przemieszczania się ludzi, dlatego nie ma tam epidemii otyłości.
Każda z ukazanych w książce rowerowych historii jest inna, ale pokazuje, że we wszystkich miastach, niezależnie od historii, architektury i układu urbanistycznego, jest miejsce na rowery. Tak jak w Amsterdamie, Eindhoven, Rotterdamie i Groningen, ale też w: Nowym Yorku, Calgary, Auckland, Vancouver i …………….. (tu wpisz nazwę swojego miasta).
To też Cię zainteresuje: Pokazujemy jak projektować dobre stojaki rowerowe
Rower w Holandii i wyzwania na przyszłość
W książce znajdziecie też bardzo ciekawą historię roweru holenderskiego oraz opowieść o wyjątkowym rowerowym sklepie:
„ (…) filadelfijski sklep z rowerami transportowymi Firth & Wilson to prawdziwa perełka, która z pewnością może zainspirować altruistycznych przedsiębiorczych obywateli do zorganizowania podobnego ośrodka we własnym mieście. Nie tylko jako okazja do rozkręcenia własnego interesu, ale i szansa na stworzenie kluczowego zasobu, który nakłoni więcej osób – zwłaszcza kobiet i dzieci – do wybrania roweru jako środka codziennego transportu”.
W „Rowerowym mieście” jest jeszcze więcej inspirujących historii, które, mamy nadzieję, zachęcą nie tylko urzędników czy włodarzy, ale też po prostu mieszkańców miast, do rowerowych inicjatyw.
Warto też pamiętać o tym, że nawet Holandia boryka się z różnymi rowerowymi wyzwaniami chodzi m.in. o uczenie imigrantów jazdy na rowerze i zachęcanie ich do tej aktywności raz edukacja rowerowa dzieci. Jak podkreślają eksperci: przejażdżka do szkoły na rowerze to najprostszy sposób, by zapewnić uczniom 30 minut aktywności fizycznej dziennie rekomendowanej przez holenderską Krajową Radę Zdrowia.
Przeczytaj też: „Autoholizm. Jak odstawić samochód w polskim mieście” – recenzja książki Marty Żakowskiej
Rowerowe miasta możliwe nie tylko w Holandii
Autorzy uzupełniają swoje holenderskie opowieści przykładami innych rowerowych miast. Począwszy od Nowego Yorku i rewolucji Sadik-Khan, która podkreśla, że ile jest miast, tyle może być pomysłów na ich ulepszenie i np. wprowadzanie rowerów.
„(…) nie istnieje jedyne słuszne podejście (…) Dla mnie fascynujące jest obserwowanie, jak miasta uczą się od siebie nawzajem i dopasowują rozwiązania zauważone gdzieś indziej do własnych ulic. To widać na całym świecie. I to wywołało rewolucję uliczną innego rodzaju: taką, w której na szczycie listy priorytetów transportu miejskiego znajdują się ludzie”.
Aż po Calgary z „Mostem pokoju” dla rowerów i Auckland z różową „Świetlną Ścieżką” rowerową.
Książkę „Rowerowe miasto” wydawnictwa Wysoki Zamek czyta się jednym tchem. To przykład naszpikowanej merytorycznie opowieści, a jednocześnie bardzo lekkiej i inspirującej. Polecamy nie tylko zapalonym rowerzystom, ale przede wszystkim takim osobom, które chcą, by ich miasto stało się przyjazne dla ludzi.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe