30.09.2023
WYDARZENIA ARCHITEKTONICZNE I POKREWNE – PAŹDZIERNIK 2023
Tradycyjnie na początku miesiąca zachęcamy Cię do zapoznania się z naszym zestawieniem wydarzeń architektonicznych październik 2023. Zaczynamy od opisania nowego numeru bezpłatnego e-wydania magazynu A&B a kończymy na pewnym webinarze dla architektów. Sprawdź szczegóły!
Data: 01.10.2023
Nazwa wydarzenia: Październikowy numer bezpłatnego e-wydania magazynu A&B
Tym razem głównym tematem numeru jest „Woda w architekturze i mieście”. Dzięki lekturze artykułów dowiesz się m.in.:
- jak kształtować niebieską infrastrukturę w mieście,
- jak projektować miasta, by sprzyjać wysokiej retencji wody,
- jaką rolę w tej kwestii mają architekci i urbaniści.
Data: 06.10.2023 - 08.10.2023
Nazwa wydarzenia: Bydgoskie Dni Projektowe
To już druga edycja bydgoskiego festiwalu. Tym razem tematem jest: ciągłość rozumiana na kilka sposobów. Twórcy wydarzenia poprzez wystawy, warsztaty i spotkania będą próbowali odpowiedzieć na 3. główne pytania:
- Czy dawne projekty mogą być fundamentem dla współczesnych projektantów?
- Czy ciągłość tradycji nadal jest atrakcyjna, czy raczej wolimy nowości?
- Czy we współczesnym świecie ciągłość narracji ma szansę stać się docenianą wartością?
Data: 13.10.2023 - 14.10.2023
Nazwa wydarzenia: Międzynarodowe Biennale Architektury (MBA)
Kolejna edycja MBA odbywał się pod hasłem „Recover”, które tak próbują wyjaśniać organizatorzy tego wydarzenia:
„Proces erupcji skali miasta, dominacja infrastruktury (szczególnie samochodowej), realizowanej kosztem przytulności – spowodowały zatęsknienie do wcześniejszych modeli miasta, widocznych czy to w ikonografii, czy to w antropogenicznych złożach materialnych. Nostalgia, ale też niedostatki jakości przestrzeni miasta współczesnego, każą skupiać się na walorach dotykających sensów istnienia miasta. A jednym z takich sensów jest spotykanie się ludzi. Pożądanym jest, aby tym spotkaniom dawać jak najwięcej okazji w przestrzeni miejskiej. Trzeba tworzyć miejsca kreowane od nowa, ale także odzyskiwać, odbudowywać miejsca te zagubione, odnalezione w pamięci, a obecne wcześniej w nakładających się warstwach budulca i skorupy ziemskiej. Miejsca z kolei połączyć trzeba sprawnymi ścieżkami dostępu. Wspólnie tworzą one „przestrzeń między budynkami”, a składają się na nią drogi, ulice, skwery, place, parki. To w niej skupia się życie każdej aglomeracji — społeczne, gospodarcze, kulturalne, towarzyskie. A skoro zapisy takie już istnieją, to koniecznie należy je wykorzystać, odczytać, odszukać ich ślady ukryte w reliktach i odzyskać. Trzeba rozpocząć proces przywracania tych zapisów, reaktywować je i „uleczyć” miasto. The city has to be recovered”.
Podczas wydarzenia odbędzie się między innymi panel organizowany przez miesięcznik Architektura & Biznes, w którym wypowiedzą się autorytety z dziedziny architektury, urbanistyki, politologii, budownictwa: Rafał Matyja, Jerzy Muzyk, Marek Kaszyński, Stanisław Mazur, Krzysztof Görlich, Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Maciej Franta, Maciej Miłobędzki, Agata Twardoch, Piotr Legerski, Wojciech Januszczyk, Janusz Sepioł, Piotr Fokczyński, Magdalena Kozień-Woźniak.
W wydarzeniu można wziąć udział stacjonarnie (w ICE Kraków Congress Centre) lub online (rejestracja: http://mba2023.sarp.krakow.pl/).
Data: 16.10.2023, godz. 11.00-14.00
Nazwa wydarzenia: Konferencja pt. „Ogrody społeczne Katowic”
Podczas konferencji eksperci będą starali się odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących ogrodów społecznych. Oto kilka z nich:
- Czy miasto może być ogrodem dla swoich mieszkańców?
- Czy ogrody tematyczne mogą być elementem integrującym wszystkich mieszkańców?
- Czy w Katowicach funkcjonują Ogrodnicy Miejscy?
Data: 17.10.2023, godz. 11.00
Nazwa wydarzenia: Prezentacja online wnętrza w ramach cyklu „Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL”
Joanna Otrębska i Weronika Pariaszewska zaprezentują niewielka kawalerkę na Starej Sadybie w w Warszawie, czyli realizację uhonorowaną tytułem Polskie Wnętrze 2022 w kategorii „Wnętrze prywatne”. Mieszkanie to zachwyca designerskim oświetleniem, meblami z historią w tle, duńskim minimalizmem i bujnym ogrodem za oknem. Nie przegapcie!
Organizujesz podobne wydarzenia architektoniczne 2023? Napisz do nas w mediach społecznościowych lub na: media@komserwis.pl. Każde z naszych zestawień publikujemy na początku kolejnego miesiąca.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe