31.08.2023
REWITALIZACJA RYNKU W TRZEBINI – WRACAMY PO TRZECH LATACH I SPRAWDZAMY!
W 2020 roku rynek w Trzebini przeszedł prawdziwą metamorfozę. W centrum miasta pojawiła się nowa mała architektura m.in. ławki parkowe połączone z pergolą, czyli zestaw zaprojektowany i wyprodukowany przez Komserwis na zamówienie. Po trzech latach postawiliśmy sprawdzić, jak ta inwestycja służy mieszkańcom.
Pergole i mała architektura
Rewitalizacja rynku w Trzebini wiązała się też z nasadzeniem nowej zieleni miejskiej szczególnie przy zaprojektowanych przez firmę Komserwis pergolach. Przypomnijmy, co mówiła na temat tej roślinności Monika Kania, projektantka:
„Po pergolach pną się bluszcze (hedera helix), powojniki (clematisy) oraz glicynia (wisteria). Bluszcz rośnie powoli, myślę, że będzie potrzebował około 3 - 4 lat na zarośnięcie tych podpór. Wisteria jest bardzo ekspansywną rośliną i w sprzyjających warunkach rośnie ponad metr rocznie. Pergole, przy dzisiejszych bardzo ciepłych latach i wysokich temperaturach, stają się coraz popularniejsze w polskich miastach”.
Zgodnie z przewidywaniami projektantki pergole po trzech latach intensywnie się zazieleniły i gwarantują cień w gorące letnie dni. Zresztą zobaczcie sami!
Czy pergole są potrzebne w mieście?
Pergole to świetny sposób na stworzenie w centrum miasta dużej zacienionej przestrzeni. Co więcej, mogą być interesującym elementem aranżacji, który wyróżni dane miasto. Natomiast dostęp do dużej ilości ławek pod pergolami sprawi, że mieszkańcy i turyści będą zatrzymywać się tutaj na dłużej.
Projektantka Monika Kania podkreśla też, że roślinność dobrana do trzebińskich pergoli jest łatwa w utrzymaniu: nie trzeba jej często podlewać i nie wymaga większej powierzchni gleb.
To też Cię zainteresuje: Rewitalizacja rynku w Trzebini – mała architektura i dużo zieleni
Nowy słup ogłoszeniowy – czyli Trzebinia nadal zmienia się z Komserwis
W ostatnim czasie na rynku w Trzebini pojawił się też nowy słup ogłoszeniowy wykonany przez firmę Komserwis. Tak potrzebę zmiany argumentował burmistrz Jarosław Okoczuk w swoich mediach społecznościowych:
„Wielu Mieszkańców zgłaszało się do mnie ws. wyglądu słupa ogłoszeniowego przy Rynku. Faktycznie, jego wygląd nie dodawał estetyki, a jak się również okazało – był na tyle wysłużony, że groził zawaleniem się”.
Jednocześnie burmistrz podziękował mieszkańcom Trzebini, którzy cały czas dbają o estetykę centrum miasta i jego ożywienie. Na bieżącą angażują się i zgłaszają uwagi oraz nowe projekty. Taką aktywną postawę warto naśladować.
Rewitalizacja rynku w Trzebini to przykład dobrych praktyk w zakresie doboru przyjaznej dla mieszkańców małej architektury oraz zieleni.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe