28.04.2023
„MAŁA ARCHITEKTURA STANOWI DOPEŁNIENIE OGRODU ZDROWIA” – WYWIAD Z MILENĄ GAWĄD-KORONĄ Z „ARGO ATELIER”
W ramach cyklu „Kawa na ław(k)ę” z Mileną Gawąd-Koroną porozmawialiśmy o tym, jak krok po kroku powstawał „Ogród Zdrowia” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Realizacja ta otrzymała wyróżnienie w Konkursie Modernizacja Roku i Budowa XXI w. Edycja XXV w kategorii „Przestrzenie zieleni”. W „Ogrodzie Zdrowia” znalazły się też meble miejskie Komserwis.
Małgorzata Bieniek (Komserwis): Skąd pomysł na to, by Park Miejski zrealizować w formie Ogrodu Zdrowia?
Milena Gawąd-Korona: Pomysł stworzenia zielonej enklawy w miejsce starego zaniedbanego skweru na osiedlu Ogrody powstał z inicjatywy prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego. Celem było poprawienie jakości życia mieszkańców oraz odtworzenie więzi społecznych na osiedlu z wielkiej płyty. Czyli z jednej strony chodziło o stworzenie wysokiej jakości przestrzeni publicznej z nadaniem jej nowych funkcji będących odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności. Z drugiej strony projekt ten uwzględnia szczególną dbałość o zachowanie elementów istotnych dla tożsamości miejsca. Jest także przykładem efektywnej współpracy projektantów, przedstawicieli władz oraz lokalnej społeczności.
Małgorzata Bieniek (Komserwis): Na czym polegała współpraca z lokalną społecznością?
Milena Gawąd-Korona: Integralną częścią projektu były warsztaty hortiterapii, a ich beneficjentami i adresatami byli podopieczni Świętokrzyskiego Ośrodka Terapii, Osiedle Ogrody Ostrowiec Świętokrzyski. Zamierzeniem warsztatów było zaangażowanie i zainspirowanie podopiecznych Świętokrzyskiego Ośrodka Terapii do wspólnych działań na rzecz powstania terapeutycznego ogrodu, wypracowanie wytycznych do koncepcji zagospodarowania oraz uwrażliwienie na otaczającą przyrodę i piękno otoczenia, a także edukacja, w jaki sposób ogrody terapeutyczne mogą być przestrzenią do prowadzenia różnego typu działań terapeutycznych, umożliwiających realizację programów hortiterapii jak i tradycyjnej rehabilitacji oraz ćwiczeń na świeżym powietrzu.
Małgorzata Bieniek (Komserwis): Czy realizując ten projekt, wzorowała się Pani na innych podobnych przestrzeniach w Polsce lub na świecie?
Milena Gawąd-Korona: Ponieważ uczestnikami warsztatów, które przygotowałam i przeprowadziłam w 2016 roku, były osoby ze Świętokrzyskiego Ośrodka Terapii należące do AA, inspiracją dla mnie była książka Ewy Woydyłło „Rak duszy”. Na pierwszych warsztatach uczestnicy zostali zapoznani z historią Hazelden, miejsca opisanego przez autorkę, gdzie w 1949 roku w pobielanej chacie ukrytej w lasach Minnesoty narodził się ruch AA, a jego początki związane są ściśle z odwieczną potrzebą człowieka do kontaktu z przyrodą. Dzisiaj Hazelden od swoich początków rozrosło się w cieszący się sławą w USA i na świecie ośrodek leczenia uzależnień. Nad przebiegiem warsztatów czuwał opiekun grupy, psychoterapeuta, specjalista do spraw uzależnień. Co więcej, przeanalizowałam wybrane obiekty przystosowane do prowadzenia hortiterapii na świecie i w Polsce oraz zapoznałam uczestników z przykładami gospodarstw wielofunkcyjnych w krajach europejskich, w których obok produkcji roślinnej czy zwierzęcej prowadzi się zajęcia terapeutyczne dla różnych grup pacjentów, z przykładami gospodarstw terapeutycznych w Szwecji, Finlandii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii, gdzie ogrody terapeutyczne zakłada się przy szpitalach.
Małgorzata Bieniek (Komserwis): Czy w naszym kraju hortiterapia jest popularna?
Milena Gawąd-Korona: W Polsce zajęcia ogrodnicze wykorzystywane są do celów terapeutycznych głównie w Warsztatach Terapii Zajęciowej, Domach Opieki Społecznej, ośrodkach dla osób uzależnionych, Ośrodkach Rewalidacyjno-Wychowawczych. Działają też ośrodki o charakterze gospodarstw rolnych i ogrodniczych wspierające osoby pokrzywdzone przez los. Dobrym przykładem dla mnie był, innowacyjny w skali całego kraju, projekt pilotażowy „Hortiterapia metodą wspomagania rehabilitacji dzieci z zaburzeniami narządu ruchu – pacjentów Szpitala św. Ludwika w Krakowie” przeprowadzony w 2011 roku.
To też Cię zainteresuje: Hortiterapia i ogrody terapeutyczneMałgorzata Bieniek (Komserwis): Teraz przejdźmy do kwestii związanych z wykonawstwem. Jakie trudności napotkała Pani podczas realizacji tego projektu?
Milena Gawąd-Korona: Nadzorowałam realizację projektu jako inspektor nadzoru z ramienia Inwestora. Proces inwestycyjny na terenach zieleni w mieście to oczywiście szereg problemów. Przede wszystkim należy sprawdzać, czy wykonawca stosuje się do wskazanego w specyfikacji doboru roślin oraz ich parametrów oraz poprawnego ich sadzenia, co nie było zawsze przestrzegane przez wykonawcę w przypadku realizacji tego zadania inwestycyjnego. Kolejnym problemem było ukształtowanie terenu ze spadkami tak, aby zapobiegać spływowi wód opadowych i wód z roztopów na chodniki i sąsiadujące tereny i tym samym gromadzić wodę na terenie zielonym. Pomimo dodatkowych rysunków roboczych określających spadki przekazywanych wykonawcy i wielu rozmów na budowie, wykonawca z trudem stosował się do zaleceń inspektora. Również wiele problemów pojawiło się w okresie tzw. pielęgnacji gwarancyjnej. Wiele błędów byłoby możliwe do uniknięcia gdyby wykonawca wybrany w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, prowadzący swoją działalność w zakresie ogólnobudowlanym, zatrudnił doświadczonego w zakresie prac ogrodniczych kierownika o kierunkowym wykształceniu. Jednym słowem podstawą powodzenia jest profesjonalizm wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego.
Małgorzata Bieniek (Komserwis): W tego typu projekcie ważny jest też dobór odpowiednich mebli miejskich. Dlaczego zdecydowała się Pani na małą architekturę Komserwis?
Milena Gawąd-Korona: Z firmą Komserwis współpracowałam już wcześniej przy realizacji innych projektów. Jest to sprawdzony i rzetelny dostawca dobrej jakości produktów małej architektury. Przy wyborze elementów wyposażenia Ogrodu Zdrowia kierowałam się wysoką jakością materiałów, ale również brałam pod uwagę kryterium cenowe. Na zagospodarowanym terenie o powierzchni 1,1774 ha ustawiono aż 84 ławki z oparciem z kolekcji Brno, 11. ławek łukowych Kemi, 45. koszy na śmieci z daszkiem Brno, 20. stojaków rowerowych Boston i 5. tablic informacyjnych Kemi.
Małgorzata Bieniek (Komserwis): Jaką rolę odgrywa mała architektura w takich miejscach?
Milena Gawąd-Korona: Ławki zapewniają wygodę danej grupy społecznej, w tym przypadku mieszkańcom osiedla, a ponieważ jest to miejsce ogólnodostępne, również mieszkańcom miasta. Ławki służą nie tylko do odpoczynku, ale również nawiązywaniu relacji sąsiedzkich. Ławki z oparciem zapewniają odpoczynek przede wszystkim osobom starszym, rodzicom spacerującym z dziećmi i wszystkim, którzy potrzebują dłuższej chwili refleksji oraz obcowania z przyrodą w wydzielonych zakątkach. Natomiast ławki łukowe bez oparcia są bardzo dobrym rozwiązaniem w miejscu edukacji dzieci, w tym przypadku jest to Zielona klasa. Umiejętny dobór oraz właściwa ilośc elementów małej architektury odpowiada na potrzeby mieszkańców i stanowi dopełnienie projektowanej przestrzeni.
Przeczytaj też: Leżaki miejskie Komserwis w sam raz na wiosnęMałgorzata Bieniek (Komserwis): Bardzo dziękuję za tak szczegółowe podzielenie się z czytelnikami naszego bloga doświadczeniami związanymi z tym projektem.
Milena Gawąd-Korona: Również dziękuję i zapraszam wszystkich czytelników bloga do odwiedzenia Ogrodu Zdrowia.
Milena Gawąd-Korona jest właścicielką firmy projektującej i wykonującej tereny zieleni: Argo Atelier, Inspektorem Nadzoru Terenów Zieleni, członkinią Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu. Zdjęcia w artykule: archiwum własne Pani Mileny Gawąd-Korony.ZOBACZ RÓWNIEŻ
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe