28.09.2021
HORTITERAPIA I OGRODY TERAPEUTYCZNE
W Polsce pojawia się coraz więcej ogrodów terapeutycznych. Często powstają przy szpitalach, domach seniora i innych ośrodkach leczniczych. Mamy jednak nadzieję, że takie miejsca zielone staną się coraz popularniejsze również w miejskich parkach. Jakie korzyści mogą czerpać z nich mieszkańcy i czym charakteryzują się takie przestrzenie? Zapraszamy do lektury.
Co to jest hortiterapia?
To zjawisko trafnie opisuje Katarzyna Simonienko, lekarka, psychiatrka, przewodniczka kąpieli leśnych:
“Hortiterapia, zwana czasem hortikuloterapią lub terapią ogrodniczą, łączy wykorzystywanie wszystkich zmysłów z pracą w ogrodzie. Może być przeprowadzona w sposób czynny: kiedy angażujemy się w zajęcia ogrodnicze, oraz bierny: kiedy w ogrodach oddajemy się czynnościom relaksacyjnym, obserwujemy, co dzieje się z roślinami - można ich dotykać, smakować, kontemplować je. Bierny model zwykle przeprowadzany jest podczas specjalnych spacerów w ogrodach terapeutycznych. Terapie w ogrodzie łączą ze sobą uważność zmysłową z umiarkowanym wysiłkiem fizycznym, socjalizacją, pracą nad komunikacją i współpracą”.
Jak pokazują badania, na które powołują się Ewa Kosiacka-Beck i Izabela Myszka, hortiterapia poprawia funkcjonowanie człowiek w najważniejszych obszarach:
- fizycznym i fizjologicznym (lepsza kondycja fizyczna, ale też obniżenie ciśnienia krwi, regulacja stężenia glukozy, dobry sen i odporność),
- społecznym i poznawczym (budowanie relacji międzyludzkich, stymulowanie pamięci),
- psychologicznym (wyciszenie, łagodzenie stresu, ale i budowanie pewności siebie).
Hortiterpia najczęściej realizowana jest w ogrodach terapeutycznych znajdujących się przy domach pomocy społecznej, szpitalach psychiatrycznych, sanatoriach.
Projekt ogrodu terapeutycznego
Czym różni się ogród terapeutyczny od innych tego typu przestrzeni zielonych? Jak pisze Katarzyna Simonienko w książce “Nerwy w las. Jak odnaleźć spokój i radość życia”:
“Jest zaprojektowany i pielęgnowany w sposób pozwalający wydobyć jego prozdrowotne walory i zminimalizować ryzyko związane z przebywaniem z różnymi gatunkami roślin”.
Dalej wymienia najważniejsze elementy tego typu przestrzeni. Oto najbardziej uniwersalne propozycje:
- szerokie ścieżki spacerowe, płaskie lub łagodnie nachylone,
- mała architektura do wypoczynku: ławki parkowe, altany i inne siedziska,
- bezpieczne rośliny: brak gatunków alergizujących i trujących,
- multisensoryczność: różnokolorowe rośliny (wzrok, węch), szumiąca woda, ptaki (słuch), możliwość spożywania owoców (smak),
- czytelny układ, ale zróżnicowany charakter terenu: miejsca słoneczne oraz zacienione, możliwość socjalizacji, ale też “odcięcia się”.
Michał Dimitruk z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki lubelskiej tak podsumowuje temat dobrze zaprojektowanego ogrodu terapeutycznego:
“Ogród leczniczy powinien wzbudzić w użytkowniku poczucie jedności, azylu i przywiązania. Jeśli osoba poczuje więź z przestrzenią, zechce spędzać właśnie tam swój czas, znajdzie tam swoje bezpieczne miejsce, z dala od wielkomiejskiego zgiełku i niepokoju szpitalnych sal, będzie można śmiało powiedzieć, że ogród leczniczy został prawidłowo zakomponowany i spełnił należycie swoje zadanie”.
Ogród sensoryczny wizytówką miasta
Ciekawym przykładem ogrodu terapeutycznego są ogrody sensoryczne w Muszynie. Tak opisuje to miejsce jedna z czytelniczek naszego bloga:
“Ogrody sensoryczne w Muszynie to sporych rozmiarów park. Podczas jednej wycieczki z dziećmi, nie byliśmy w stanie zobaczyć wszystkiego, więc na pewno jeszcze odwiedzimy to miejsce. Co do samego ogrodu, zachwyciły nas domki dla zwierząt: jeży, owadów, ptaków, bezpieczna wieża widokowa, labirynt z żywopłotu, sadzawka z miniwodospadem. Są tu też leżaki, na których można się wyłożyć do słońca i po prostu odpoczywać”.
Ogrody sensoryczne w Muszynie są bardzo popularne. Jak informuje burmistrz Jan Golba, w samym lipcu 2021 roku odwiedziło to miejsce aż 20 tysięcy osób. Jest to więc przestrzeń publiczna, która przyciąga nie tylko mieszkańców, ale też turystów i może być elementem wyróżniającym miasto.
“Muszyńskie ogrody sensoryczne zaprojektowane są tak, by w zintensyfikowany sposób oddziaływać na wszystkie pięć zmysłów: węch, wzrok, dotyk, słuch i smak. Oprócz funkcji poznawczej poprzez zabawy edukacyjne pomagają w budowaniu więzi interpersonalnych”- czytamy na oficjalnej stronie miasta.
Czy spotkaliście się już z tematem ogrodów terapeutycznych w Waszych miastach i gminach? Podzielcie się swoimi obserwacjami i spostrzeżeniami w komentarzach pod tym artykułem.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe