19.12.2019
5 NAJBARDZIEJ INSPIRUJĄCYCH PRZESTRZENI PUBLICZNYCH NAGRODZONYCH W 2019 ROKU
Jak wiadomo koniec roku to czas podsumowań. Postanowiliśmy więc przedstawić Wam 5 najbardziej inspirujących przestrzeni publicznych nagrodzonych w 2019 roku. Przygotowując to zestawienie, wzięliśmy pod uwagę m.in. ranking Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz wyniki konkursu „Zabytek Zadbany” 2019.
1. Wodny plac zabaw w Jaworznie
Na początek przeniesiemy się do sąsiedniego Jaworzna, gdzie w czerwcu 2019 roku, na terenie dawnej kopalni, uruchomiono wodny plac zabaw z zagospodarowaną częścią plant. Wodny plac zabaw otoczony jest zielonymi pagórkami, tak aby jego użytkownicy nie byli bezpośrednio widoczni dla osób spacerujących głównymi alejkami. Na tym obszarze znajdują się też ciekawe siedziska, strumyk, siatka do leżenia oraz interesujące przykłady zieleni (m.in. wysokie trawy i łąki kwietne). Projekt został wykonany przez zespół architektów z biura RS+ Robert Sitek.
Zobacz inny przykład ciekawego placu wodnego.
2. Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej
Nadal pozostajemy w województwie śląskim. Tym razem chcielibyśmy Wam przedstawić projekt wyróżniony m.in. w konkursie „Zabytek Zadbany” 2019 w kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych”. Rewitalizacja tego obiektu polegała na przystosowaniu wnętrza budynku pod bibliotekę. Stworzono stalową antresolę ze szklaną balustradą – tu znajdują się regały biblioteczne oraz czytelnia. Przeszklenia posłużyły również do wydzielenia przestrzeni wypożyczalni. Co więcej, powstała sala animacyjna i zagospodarowano przestrzeń pod kawiarnię. Zrewitalizowano też elementy związane z funkcją pasażerską obiektu. Wybudowano nowy parking, udostępniono nowoczesne sanitariaty dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz stworzono „Bibliogród”, czyli zieloną strefę relaksu z małą architekturą.
Wrocław też ma swoją bibliotekę na Dworcu Głównym - sprawdź!
3. Off Piotrowska Centre w Łodzi
W tegorocznej edycji konkursu na najlepiej zorganizowaną przestrzeń publiczną w Polsce (organizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polski) w kategorii „Rewitalizowana przestrzeń publiczna” 1. miejsce przyznano projektowi Off Piotrowska Centre. Jury tak uzasadniło swój wybór:
Działania podjęte w Off Piotrkowska powstrzymały degradację przestrzeni pofabrycznej w centrum miasta oraz przyczyniły się do skutecznej rewitalizacji społecznej miejsca poprzez połączenie oddolnych inicjatyw mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców. Kapituła Konkursu doceniła stworzenie kulturalnego i kreatywnego miejsca spotkań oraz zbudowanie potencjału turystycznego miejsca w Łodzi.
Tę przestrzeń, którą czytelnicy Magazynu National Geographic Traveler umieścili na liście 7. cudów Polski, zaprojektował Andrzej Owczarek.
4. Lublin — Rewitalizacja części Śródmieścia
Drugie miejsce w konkursie organizowanym przez TUP otrzymał Lublin, a właściwie rewitalizacja części Śródmieścia, czyli zagospodarowanie Placu Litewskiego i przebudowa istniejącego Deptaka. Za projekt odpowiedzialne było Biuro Architektoniczne IDEA s.c. Urszula i Jacek Cieplińscy.
5. Ogrody Krakowian – parki kieszonkowe w Krakowie
Chociaż projekt Ogrody Krakowian realizowany jest przez krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej wraz z mieszkańcami miasta już od 2016, to w tym roku jury konkursu na „Najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną” 2019 postanowiło przyznać mu nagrodę. Kapituła tak uzasadniła swój wybór:
Na terenie ogrodów, na niewielkich powierzchniach, wprowadzono nowe funkcje i jakość użytkowania, nadając tymi działaniami zupełnie nowy charakter dotychczas zdegradowanym przestrzeniom miasta. Każdy z parków otrzymał funkcję edukacyjną oraz motyw przewodni, np.: Park Literatury, Park Artystyczny, Park Leśny, Matematyczny czy inny. Zrealizowane ogrody stały się centrum życia społecznego lokalnych mieszkańców, proponując odpoczynek w zieleni o wysokiej jakości przestrzennej. Kapituła Konkursu nagrodziła pomysłowość w założeniach parkowych, dbałość o detal małej architektury oraz konsekwencję w realizacji idei Zielonego Krakowa.
Ogrody Krakowian wpisują się w trend społecznych inicjatyw. Przeczytaj artykuł: "Nowe rozwiązania w architekturze miejskiej - trend społecznych inicjatyw" i dowiedz się więcej.
Jakie przestrzenie publiczne znalazłyby się na Waszej liście najbardziej inspirujących? Czekamy na ciekawe propozycje w komentarzu pod tym artykułem.
Fot. Stacja Biblioteka
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe