14.11.2019
ODKRYJ NA NOWO MIEJSKĄ PRZESTRZEŃ – RECENZJA KSIĄŻKI „STREET ART. SZTUKA ULICY”
Tym razem w cyklu „Nowości w biblioteczce miłośnika architektury” zachęcamy Was do zapoznania się z książką pt. „Street art. Sztuka ulicy” Wydawnictwa SBM. Autorkę tej pozycji, czyli Justynę Weronikę Łabądź, poznaliście już wcześniej na naszym blogu poprzez artykuł pt. „Już nikt nie wątpi w wartość murali pojawiających się w miastach”. Czas poszerzyć wiedzę na ten temat.
We wstępie do książki autorka przekonuje, że obecnie street art jest ważną częścią codzienności oraz turystyki miejskiej:
"Street art zachęca do wyruszenia w miejską przestrzeń i odkrycia jej na nowo, z zupełnie innej strony. Odbiorców tych wizualnych dzieł zachęcam do przyjęcia roli uważnego obserwatora, który w jednolitej urbanistycznej przestrzeni może zobaczyć i zrozumieć więcej”.
Graffiti, murale, postery, szablony, vlepki, instalacje artystyczne z jednej strony upiększają nasze miasta, z drugiej natomiast pokazują, że przestrzeń publiczna ma demokratyczny charakter i każdy może wyrazić swoją opinię lub poddać coś pod dyskusję. Miasto jest przecież dla ludzi, którzy mogą je współtworzyć na różnych płaszczyznach.
W zamyśle autorki album „Street art” ma być przydatnym i praktycznym kompendium wiedzy na temat tytułowego zagadnienia. Czytelnicy znajdą w nim m.in.:
- ciekawostki dotyczące historii murali i graffiti,
- zwięzłe charakterystyki twórczości najważniejszych artystów, twórców i writerów zarówno z Polski, jak i z zagranicy,
- słowniczek z terminami (guerilla art, happening, flash mob, video mapping).
Według nas jest to przede wszystkim album ze zdjęciami wyjątkowych obiektów i ciekawymi opisami, które zachęcają do tego, by poznać różne miasta z perspektywy sztuki ulicy. Warto wrócić np. do Warszawy w poszukiwaniu muralu upamiętniającego Korę (Olgę Jackowską), którego wygląd zmienia się wraz z porami roku, dzięki włączeniu w kompozycję rosnącego obok kasztanowca.
„Gdy spadnie śnieg, Kora będzie miała blond balejaż, gdy drzewo zakwitnie – kwiaty we włosach” – wyjaśnia Bruno Althamer, autor tej pracy.
Dla nas jako twórców mebli miejskich ważny jest też temat współczesnej przestrzeni publicznej, który poruszany jest w książce "Street art". Cały czas bowiem zadajemy sobie pytania, które w sposób bezpośredni lub pośredni również pojawiają się podczas lektury:
- Po co nam sztuka w przestrzeni publicznej?
- W jaki sposób całe miasto może być obiektem sztuki?
- Czy w takim razie ławka miejska też może być sztuką?
Na to ostatnie pytanie odpowiedziała też poniekąd w jednym z wywiadów Aleksandra Stefańska, autorka unikatowej ławki miejskiej Letter Komserwis:
„Po wycieczce do danego miasta zapamiętujemy elementy wywołujące emocje (…) Jeśli mała architektura jest na swój sposób wyjątkowa, to może być atrakcją samą w sobie i wizytówką miasta”.
Podobnie jest też z muralami i graffiti, które są wyróżnikami niektórych polskich miast i świadczą o ich unikatowości.
Czym dla Was jest sztuka w przestrzeni publicznej? Czy murale lub graffiti powinny być ważne dla osób zajmujących się przestrzenią publiczną i architekturą krajobrazu? Co zyskuje miasto, dzięki takim inicjatywom? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach pod tym artykułem i zachęcamy do lektury książki „Street art. Sztuka ulicy” Wydawnictwa SBM.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe