21.05.2019
EKOLOGICZNA PRZESTRZEŃ PUBLICZNA
Autorzy publikacji „Ekologiczne zarządzanie przestrzenią publiczną” podkreślają, że należy kształtować miasta przyjazne mieszkańcom, a jednocześnie korzystne dla środowiska. Sprawdźcie, co odgrywa ważną rolę w ekologicznym mieście i czy mała architektura też może być przyjazna dla środowiska.
Postaw na ekoinnowacje
Ekoinnowacje to coraz bardziej popularny trend w kształtowaniu przestrzeni publicznej i prywatnej. Według definicji GUS jest to innowacja, która przynosi korzyść dla środowiska w porównaniu z rozwiązaniami alternatywnymi. Przykłady:
- Zielone dachy jako dodatkowa zieleń w mieście, która poprawia mikroklimat, redukuje potrzeby energetyczne budynku, tłumi hałas.
- Elektryczne autobusy, czyli rozwiązanie w zakresie ekoinnowacji transportowych. W odróżnieniu od tradycyjnego transportu, nie zanieczyszczają środowiska i redukują hałas.
- Energooszczędne budownictwo (np. pasywne) wykorzystujące energię odnawialną.
Część z tych ekoinnowacji wprowadzają włodarze polskich miast, jednak istnieje wiele barier, które utrudniają ich realizację m.in.: aspekty budowlano-prawne w zabytkowych częściach miasta oraz wysokie koszty związane z ekologicznymi przedsięwzięciami.
Zacznij od prostych rozwiązań
Biorąc pod uwagę bariery związane z wprowadzeniem ekoinnowacji, pamiętaj o tym, że ekologiczne zarządzanie miastem może wiązać się też z innymi działaniami np.:
- promocją zakupów przyjaznych dla środowiska,
- organizacją zbiórek zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
- zachęceniem do segregowania odpadów oraz zmniejszenia zużycia wody i energii elektrycznej.
Wszystkie te elementy wiążą się z podnoszeniem świadomości ekologicznej mieszkańców miasta i mogą być realizowane, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztownych inwestycji.
Kosze do segregacji odpadów
Ekologiczne rozwiązania w mieście możemy też wprowadzać, dzięki odpowiednio dobranej małej architekturze. Przykładem są między innymi kosze do segregacji odpadów. Tego typu produkt dostępny jest w naszej kolekcji LIDO. Znajdziesz w niej metalowy kosz do recyklingu, który posiada kolorowe wyróżnienia oraz opisy pomagające w segregacji odpadów. Ten mebel miejski wyróżnia się lekką formą, dzięki czemu można wkomponować go nawet w najbardziej wymagającą przestrzeń.
- To produkt o ponadczasowej estetyce, dopracowany wizualnie i wykonany z dobrych materiałów – wyjaśnia Andrzej Klisz z ASP Katowice, projektant produktu. - Sprawdzi się więc zarówno przy nowoczesnych osiedlach, jak i w reprezentacyjnych przestrzeniach.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe