23.06.2018
DLACZEGO WARTO SADZIĆ DRZEWA W MIEŚCIE?
O tym, że zieleń w mieście jest bardzo potrzebna, wiedzą nawet dzieci. Jednak w dzisiejszej przestrzeni często zapominamy o tym i idąc na łatwiznę pozbywamy się wszystkiego co zielone. W perspektywie wielu lat może to być przyczyną wielu problemów.
Warunki miejskie nie sprzyjają rozwojowi roślinności. Można nawet stwierdzić, że do niedawna stawały się one dla roślin coraz bardziej niekorzystne. W Europie XVII wieku w miastach Francji i Niemiec rozpoczęto tworzyć tzw. promenady, czyli miejsca przeznaczone do wypoczynku.
Najpierw były to ogrody prywatne, ale wkrótce zainicjowano tworzenie takich miejsc w każdym większym mieście. W Niemczech powstawały nawet „parki ludowe”, zaplanowane jako tereny dla spotkań ludzi z różnych klas społecznych. Na tych terenach stawiano również pomniki i budowle, nawiązując do ważnych wydarzeń historycznych. Idea parku miejskiego powstała w wieku XIX w Wielkiej Brytanii.
Na ziemiach polskich pierwsze ogrody powstały najczęściej przy klasztorach, chociaż od czasów odrodzenia również zaczęto prześcigać się w ich tworzeniu wokół prywatnych rezydencji. Ambicje prywatnych właścicieli powodowały, że sadzono w nich z pomocą fachowych ogrodników ciekawe rośliny, często sprowadzane z krajów egzotycznych. Dopiero w XVII i XVIII wieku ogrody prywatne udostępniono szerszej publiczności.
Funkcje zieleni w mieście są wszystkim znane. Podstawową stanowi usuwanie dwutlenku węgla i produkcja tlenu. Zieleń miejska pochłania zanieczyszczenia powietrza nie tylko zawieszone w atmosferze i dobrze widoczne, ale również nieprzyjemne zapachy, zastępując je przyjemniejszymi lub eliminując. Zdolność oczyszczania powietrza mają popularne rośliny doniczkowe, ale również drzewa oczyszczają miejskie powietrze głównie z amoniaku, dwumetylobenzenu i formaldehydu.
W związku z tym popieramy sadzenie drzew w przestrzeni miejskiej, czy pozostawianie podczas przebudów terytorialnych zieleni już istniejących w danym miejscu. Aby to umożliwić warto skorzystać z krat pod drzewa oraz osłon Komserwis. Są one trwałe, żeliwne, chronią i ogradzają podstawy drzew, zaznaczają terytorium, wyznaczają strefę zachowania szczególnego bezpieczeństwa, tym samym ochraniają tak bardzo potrzebne w mieście drzewa.
W planowaniu przestrzeni miejskiej warto zwrócić uwagę na to udogodnienie. Bo często małą sprawa działa na rzecz czegoś większego. Rozmieszczając ławki czasami warto się potrudzić, by mieszkańcy mogli nie tylko odpocząć w cieniu rzucanym przez korony drzew, ale tez pooddychać czystym powietrzem, nawet w centrum miasta.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe