11.07.2014
KATOWICE PIĘKNIEJĄ Z KOMSERWIS
Serce Aglomeracji Śląskiej przechodzi prawdziwą rewolucję! Oczywiście z pomocą mebli miejskich Komserwis. Poznaj szczegóły realizacji!
Polskie Chicago odzyskuje blask
Zielone, rodzinne, przyjazne, nowoczesne – choć do niedawna wydawało się to niemożliwe, to już wkrótce właśnie te określenia będą kojarzone z Katowicami. Wszystko to za sprawą odważnych i szeroko zakrojonych inwestycji, które zmieniają oblicze miasta.
Nie da się ukryć, że jeszcze w połowie ubiegłej dekady Katowice pod względem inwestycji budowlanych były daleko za Krakowem, Wrocławiem czy Poznaniem. Dworzec Główny, miejskie ulice i place nie zachęcały przyjezdnych do wizyty. Aż trudno uwierzyć, że miasto to w latach 20., za sprawą unikatowej modernistycznej zabudowy, zwane było polskim Chicago. W prasie z tamtych lat można było przeczytać: Katowice, ta najbardziej amerykańska dzielnica Polski, wyprzedziła inne dzielnice pod względem pięcia się ku górze. Niestety inwestycje powojenne, nie zawsze słuszne i przemyślane, zatarły ten obraz.
W końcu jednak nadszedł czas na zmiany. Autorem realizowanej od 2006 roku koncepcji przebudowy centrum jest Tomasz Konior, ceniony architekt. Zakłada ona przede wszystkim: Istotne wzbogacenie treści i funkcji oferowanych w centrum - przebudowy strefy Rondo, a także ulokowania w centrum nowych obiektów kubaturowych i wzmocnienia już obecnych funkcji tego miejsca. Aktualnie w Katowicach realizowanych jest kilka poważnych inwestycji, których owoce w postaci nowoczesnego dworca kolejowego i centrum handlowego już można dostrzec. Szczegółowe informacje na temat planowanych zmian można znaleźć na specjalnej stronie pod tym adresem.
Mała architektura Komserwis na ulicach nowych Katowic
Zmiany widać także w okolicach dworca, w tym na przebudowanej i odnowionej ulicy 3 Maja, prowadzącej od Rynku do Placu Wolności. Została ona wzbogacona o donice, kosze i ławki Komserwis. Jesteśmy dumni, że nasza mała architektura mogła zagościć w tak ważnym punkcie miasta. Jak wyglądał proces wyboru kolekcji oraz prace przygotowawcze?
Ławki Komserwis tuż przed montażem na ul. 3 Maja.
O szczegółach inwestycji opowiada Jadwiga Uroda-Gulis, kierownik działu sprzedaży, Ekspert Komserwis: Klient dokonał wyboru kolekcji Intal spośród trzech zaproponowanych kolekcji, tj. Intal, Boston i Brno. Na pierwszym spotkaniu Klient szczegółowo określił swoje wymagania odnośnie materiałów i wyglądu elementów małej architektury. W wyborze kolekcji pomogła Klientowi prezentacja ławek, koszy i donic z kolekcji Intal i Boston, podczas której mógł usiąść na ławkach, otworzyć kosz, dokładnie sprawdzić wykonanie i rozwiązania funkcjonalne poszczególnych produktów. Był to bez wątpienia mądry i przemyślany zakup.
Donice Komserwis posiadają funkcjonalne pojemniki pozwalające na wyciągnięcie roślin w pojemnikach wewnętrznych z donic bez narażania ich na uszkodzenia.
Katowice postawiły na elegancję, funkcjonalność, jakość i solidność oraz wyeksponowanie zieleni – zamówiono łącznie 49 donic, które uzupełniły ławki i kosze z kolekcji Intal. Wybrano akurat te produkty ponieważ: Dla Klienta bardzo ważna była najwyższa jakość materiałów (stali nierdzewnej kwasoodpornej i drewna egzotycznego odpornego na działania czynników atmosferycznych) oraz funkcjonalności poszczególnych produktów.
Jakie wymagania stawiali wobec produktów przedstawiciele Katowic?
Ławki miejskie – wybrano elementy, które są trwałe, a przy tym nowoczesne i wygodne. To meble miejskie, które bez wątpienia będą dobrze służyły mieszkańcom miasta.
Kosze na śmieci – w koszach na śmieci Intal doceniono wytrzymałość, elegancję oraz łatwą obsługę. Kosze posiadają drzwiczki zamykane na klucz i wyjmowany pojemnik na śmieci, dzięki czemu służby komunalne mogą łatwo i szybko opróżniać kosze. Są także wyposażone w daszek chroniący przed zalewaniem śmieci przez deszcz oraz posiadają dodatkową popielniczkę zamontowaną w daszku, umożliwiającą łatwe gaszenie niedopałków papierosów.
Donice – wybrano donice, które są mobilne tzn. umożliwiają łatwe przemieszczanie całych donic wraz z roślinami np. do magazynu na okres zimy. Co więcej, donice posiadają pojemniki na substrat roślinny, umożliwiające magazynowanie wody oraz pozwalające na wyciągnięcie roślin w pojemnikach wewnętrznych z donic bez narażania ich na uszkodzenia.
Jak te założenia sprawdziły się w rzeczywistości? Gotową realizację omówimy w kolejnym artykule, który będzie dostępny na naszym blogu już za tydzień. Bądźcie z nami!
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe