13.04.2017
WIELKANOCNE JARMARKI CORAZ POPULARNIEJSZE W POLSCE!
Bożonarodzeniowe Jarmarki już nikogo nie dziwią - od kilku lat na dobre zadomowiły się w naszym kraju. Teraz przyszła moda na wielkanocne kiermasze, które są kolejnym sposobem na ożywienie lokalnej społeczności i uatrakcyjnienie miasta.
Jarmarki – trochę historii
Jarmarki już od XII wieku p.n.e. organizowane były z okazji świąt religijnych – wówczas w Starożytnych Chinach. Pierwszy Jarmark w Europie Zachodniej powstał najprawdopodobniej w Saint-Denis pod Paryżem (tak to w tym mieście Polacy grali na Euro 2016 z Niemcami ;) w 629 r. W Polsce upowszechniły się w XIII w. głównie w Gdańsku i Wrocławiu, a później we Lwowie, Łucku, Pińsku, Grodnie, Wilnie, Jarosławiu, Kłecku, Przemyślu, Przeworsku, Krakowie, Sandomierzu, Kazimierzu Dolnym, Płocku, Toruniu i Lublinie. Rola jarmarków zmniejszyła się w XVI w., kiedy to pojawiły się nowe formy handlu.
Klimat Wielkanocy i smak tradycyjnych pierogów
Jarmarki Wielkanocne to świetna okazja do tego, by zakupić oryginalne produkty od rzemieślników, popróbować świątecznych specjałów oraz obejrzeć z bliska wyjątkowe polskie rękodzieło. Warto wybrać się m.in. na kiermasz do Krakowa, gdzie znajdziecie ozdoby świąteczne, takie jak palmy, koszyki, stroiki wielkanocne, pisanki, obrusy, serwety, a także ręcznie malowaną porcelanę. Tegoroczny jarmark w stolicy Kraka przyciągnie też z pewnością miłośników pierogów! Przygotowano bowiem ten przysmak według staropolskich receptur m.in. z białą kaszą gryczaną i żurawiną, z soczewicą z suszonymi pomidorami oraz z wędzonym białym serem i ziemniakami. Jarmark Wielkanocny w Krakowie potrwa do 17 kwietnia.
Inne miasta:
- Warszawa (na rogu Sanguszki i Zakroczymskiej) Wielkanocny Targ w Fortecy
- Poznań (Stary Rynek) Jarmark Wielkanocny
- Katowice (Rynek) Jarmark Wielkanocny
- Łódź (Piotrkowska) Jarmark Wielkanocny
Nie tylko w dużych miastach
Jak się okazuje Wielkanocne Jarmarki odbywają się nie tylko w dużych miastach. W Żorach (woj. Śląskie) również zdecydowano się na organizację tego typu kiermaszu, jako, że na stałe na rynku znajdują się budki targowe oraz karuzela. - To świetny sposób na ożywienie tej części miasta, która niestety w ciągu roku nie przyciąga aż tak dużej rzeszy osób – powiedziała nam Maria, uczestniczka Jarmarku. – Podczas kiermaszów można zakupić naprawdę dobre jakościowo produkty m.in. oryginalną chałwę i swojskie wyroby mięsne. Jest też dużo rękodzieła świątecznego i można napić się pysznej kawy, herbaty, lemoniady z lokalnych kawiarni.
A czy w Waszych miastach również organizowane są Jarmarki Wielkanocne? Podzielcie się w komentarzach i napiszcie czy warto!
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe