30.10.2016
POZNAJEMY POLSKĘ Z KOMSERWIS – KATOWICE CZ. 1
Tym razem chcemy Was zaprosić na wyprawę po Katowicach. To miasto w ciągu kilku ostatnich lat rozwinęło się bardzo dynamicznie i stało się polską stolicą architektury i designu. Na dobry początek wybierzcie się razem z nami do katowickiej strefy kultury.
W tej przestrzeni znajdziecie wyjątkowe obiekty, zarówno ze względu na ich architekturę, jak i przeznaczenie. Projekty tych budynków doceniane są na całym świecie.
Zacznijmy od Spodka, który powstał…
…ponieważ Katowicom brakowało charakterystycznego obiektu, kojarzącego się właśnie z tym miastem. Projekt, przypominający z zewnątrz statek kosmiczny, spełnił swoje oczekiwania. Obecnie to bardzo rozpoznawalna sala widowiskowo-sportowa, w której odbyły się takie ważne wydarzenia, jak Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej, pierwsze koncerty w Polsce m.in. Metallicy i The Cure oraz ostatni występ kultowej Paktofoniki.
Potem kładką przejdźmy do budynku NOSPR
Czyli siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Obiekt ten robi wrażenie! Jego projekt doceniono też w wielu konkursach m.in. Plebiscycie Polska Pięknieje – 7 cudów Funduszy Europejskich (nagroda główna) oraz Five Star Award, European Commercial Property Awards (Nagroda Główna w kategorii Public Service). Aby opisać tę realizację najlepiej oddać głos jej twórcom – w tym przypadku pracowni architektonicznej Konior Studio:
„Zewnętrzną warstwę, nawiązując do śląskiej tradycji, zbudowano z cegły. Połączenie siedmiu jej rodzajów tworzy niepowtarzalną fakturę elewacji: w licu szorstką i brunatną, we wnękach szklistą i czerwoną. Wejścia i okna tworzą masyw osiemdziesięciu kominów, w których ukryto głośne instalacje. Taki zamysł jest jednym z elementów, który zapewnia wnętrzu potrzebną dla muzyki ciszę.Bogaty program funkcjonalny tworzy logiczną strukturę trzech oddzielnych, ale współzależnych stref. Wchodząc w głąb wnętrza poznajemy jej kolejne warstwy: pierścień, atrium i salę koncertową.”
Warto zwrócić uwagę na otoczenie budynku czyli połączenie placów, skwerów i ogrodów, co tworzy bardzo oryginalną przestrzeń rekreacyjną. Wzrok przykuwa też kładka pieszo-rowerowa (inspirowana kształtem wiolonczeli), która łączy NOSPR ze Spodkiem.
Czas na Międzynarodowe Centrum Kongresowe
I wizytę na jego bardzo oryginalnym trawiastym dachu i schodzących w dół zielonych dolinkach, przy których znajduje się zaskakująca mała architektura. Przestrzeń ta jest otwarta, dzięki czemu mogą z niej korzystać zarówno turyści, mieszkańcy miasta, jak i goście Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Jednak dach to nie wszystko. Cała bryła obiektu, zaprojektowanego przez pracownię JEMS Architekci, zasługuje na wyróżnienie (zresztą ten projekt architektoniczny otrzymał 1 miejsce na międzynarodowym konkursie dotyczącym opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej). Zestawienie budynku w formie ciemnego prostopadłościanu z zielonym dachem daje niesamowity efekt i doskonale komponuje się ze znajdującymi się obok obiektami czyli Spodkiem i budynkiem NOSPR.
Na koniec wizyta w Muzeum Śląskim
Już zewnętrzna część Muzeum Śląskiego (a właściwie kompleksu budynków wchodzących w skład Muzeum) to niezła gratka dla miłośników designu i architektury. Obiekty te znajdują się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice. Nowoczesną konstrukcję zaprojektowała austriacka pracownia Riegler Riewe Architekten, której głównym celem było niewielkie ingerowanie w przemysłowy krajobraz. Ze względu na to większość ekspozycji znajduje się w podziemnych salach, które doświetlono dodając szklane boksy. Dodatkowo zrewitalizowano pokopalniane obiekty i tak dawny budynek maszynowni zaadaptowano na restaurację/kawiarnię, a magazyn odzieży na siedzibę Centrum Scenografii Polskiej.
We wnętrzu czekają na nas natomiast dzieła wielkich polskich artystów czyli m.in. Matejki, Chełmońskiego, Pankiewicza, Malczewskiego, Witkiewicza i Beksińskiego oraz niesamowita ekspozycja dot. historii i obyczajów Śląska - te wystawy trzeba obejrzeć!
Katowice to miasto, które bardzo trudno opisać w jednym artykule, dlatego postanowiliśmy przygotować drugą część tego tekstu. Opiszemy w niej m.in. Galerią Szyb Wilsona, Nikiszowiec oraz miejsca z naszą małą architekturą.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe