12.06.2014
MAŁA ARCHITEKTURA NA LATO
Jak przetrwać w mieście podczas upalnych dni? Z pomocą przychodzi pomysłowa mała architektura. Zobacz!
W poszukiwaniu orzeźwienia
Jak pokazały ostatnie dni, wystarczy, by temperatura zawisła na termometrze w okolicach cyfry 30, by skutecznie utrudnić życie mieszkańcom miast oraz ich czworonożnym pupilom. W takich chwilach marzymy o wyjeździe nad rzekę lub jezioro. W miejsce, gdzie można odnaleźć trochę cienia i orzeźwiającej wody. Nie wszyscy mogą sobie jednak na to pozwolić. Tutaj z pomocą przychodzą projektanci miejskiej architektury.
Takie elementy, jak fontanny czy wodotryski, na stałe wpisały się w krajobraz miast, zwłaszcza tych na południu Europy. Wielką popularnością cieszą się także elementy małej architektury, jak fontanny z wodą pitną. Poniżej kilka ciekawych przykładów tych urządzeń.
Równe szanse
Jakie są podstawowe cechy tego typu fontann? Przede wszystkim użyteczność – urządzenia te muszą umożliwiać łatwy dostęp do wody, a zarazem zachowywać czysty i estetyczny wygląd.
Pisząc o łatwym dostępie do wody, nie mamy na myśli samego kranu z wodą, ale ogólny dostęp do urządzenia. Większość współcześnie projektowanych fontann z wodą pitną ma wydłużony kształt, z kranem zawieszonym nad ziemią – wszystko po to aby osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogły swobodnie z nich korzystać.
Źródło: www.supporttheroyalparks.org
Londyn stawia na design
Poza użytecznością fontanny powinny również urzekać designem. Dowodem na to są konkursy organizowane przez europejskie miasta, jak Londyn. W 2010 roku londyńska fundacja The Royal Parks, opiekująca się parkami w stolicy Wielkiej Brytanii, zorganizowała konkurs na projekt fontann z wodą pitną, które zagościłyby na stałe w londyńskich parkach i skwerach. Warunki były dwa: niski koszt produkcji i ciekawy design.
Zainteresowanie konkursem zaskoczyło organizatorów - na konkurs prace zgłosiło 150 projektantów z 26 krajów. Wszystkie projekty znajdziecie pod tym adresem - jest tu dosłownie wszystko, od klasycznych propozycji po wzory rodem z filmów science-fiction.
Realizacja Komserwis w Parku Słowackiego, w Bielsku-Białej
Woda na wagę złota
Fontanny z wodą pitną powinny sprzyjać oszczędnościom – zarówno jeśli chodzi o wodę samą w sobie, jak i stan naszego portfela. Większość kranów wodą pitną została tak skonstruowana aby w jak najmniejszym stopniu marnować wodę - nie może ona wylewać się poza urządzenie w trakcie korzystania z fontanny.
Ciekawym przykładem są tutaj te oto krany przeznaczone do napełniania butelek. Dzięki tego typu rozwiązaniom możemy bez większych problemów uzupełnić naszą butelkę. Przy okazji nie będziemy musieli kupować nowej butelki z wodą w sklepie. Oszczędzimy tym samym własne pieniądze i nasze wspólne środowisko.
Źródło: http://www.urbanff.com.au
Czworonogi w potrzebie
Dorosły człowiek w upalne dni powinien wypić od 1,5 do 2 litrów wody. A co z naszymi pupilami?
Psy, z którymi wychodzimy na spacer w gorące dni, potrzebują ok. pół litra wody dziennie. Żeby nie biegać za zwierzakiem z butelką wody, projektanci dbają o to, by fontanny z wodą pitną posiadały specjalne kraniki dzięki którym także nasz pies będzie mógł zaspokoić pragnienie. Oto dwa interesujące przykłady.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe