21.09.2016
TOP 5 POLSKICH STARÓWEK W MAŁYCH MIASTACH. W RANKINGU JEST NASZA MAŁA ARCHITEKTURA!
Często zwiedzanie nowego miejsca rozpoczynamy od starówki – jeśli ta część miasta przypadnie nam do gustu, na pewno będziemy chcieli jeszcze tutaj wrócić. Oto subiektywny ranking 5 najpiękniejszych starówek w nieco mniejszych i mniej znanych miastach.
1. Stare Miasto w Paczkowie (woj. opolskie)
Czy wiecie, że paczkowska starówka oraz znajdujące się tutaj zachowane niemal w całości mury obronne kilka lat temu otrzymały status Pomnika Historii? Są więc wśród około 50 polskich zabytków z tym statusem. Na Starym Mieście znajdują się w pełni zachowane kamienice ( najstarsza z ok. 1500 roku). Budynki, które można tu oglądać reprezentują różne style: od gotyckiego, poprze renesansowy i barokowy, aż po klasycystyczny. Czuć tutaj ducha historii gdyż miasto to nie ucierpiało znacznie podczas II Wojny Światowej. Paczków porównywany jest prze niektórych do słynnego francuskiego Carcassonne.
2. Stare Miasto w Sandomierzu ( woj. świętokrzyskie)
O sandomierskiej starówce pisaliśmy już trochę w artykule POZNAJEMY POLSKĘ Z KOMSERWIS – SANDOMIERZ. Z pewnością jest ona najbardziej znana spośród znajdujących się miejsc w tym rankingu – wszystko za sprawą serialu „Ojciec Mateusz”. Co nas zachwyca w sandomierskim Starym Mieście? Wyjątkowy ratusz z charakterystyczną wieżą z zegarem słonecznym, urocze renesansowe kamienice oraz przepiękna miejska zieleń wyeksponowana w naszych donicach z kolekcji Genewa. Co więcej, w jej okolicach znajduje się wejście do podziemnej trasy turystycznej, która wiedzie przez dawne piwnice kupieckie.
3. Stare Miasto w Lubomierzu (woj. dolnośląskie)
Lubomierz znany jest przede wszystkim miłośnikom komedii. To tutaj nakręcono m.in. „Samych Swoich”, a co roku odbywa się ogólnopolski festiwal filmów komediowych. Jednak miasto ma do zaoferowania także coś dla kochających zabytki – ciekawą starówkę z odrestaurowanym i przebudowanym po wielu pożarach ratuszem, uroczymi kamieniczkami i 3 metrowym pręgierzem. Oczywiście będąc w tym miejscu koniecznie musimy odwiedzić muzeum Kargula i Pawlaka, które mieści się w XVI wiecznej kamienicy.
Fot. By Pankrzysztoff
4. Stare Miasto w Tykocinie (woj. podlaskie)
Tykocin był niegdyś znanym ośrodkiem handlowym i z przyjemnością odwiedzał jego okolice m.in. król Zygmunt August. To podlaskie miasto ma też wielokulturowe korzenie – znajduje się tutaj Wielka Synagoga z 1642 roku, w której obecnie mieści się siedziba Muzeum Kultury Żydowskiej. Pamiętajmy, że była to niegdyś druga co do wielkości gmina żydowska w Polsce. Wracając jednak do starówki – warto zwrócić uwagę na zachowany XV-wieczny układ zabudowy, znajdujące się wokół rynku drewniane domy oraz pomnik ówczesnego właściciela miasta Stefana Czarneckiego z 1763 roku. Charakterystycznym elementem jest też barokowy kościół Świętego Trójcy.
5. Stare Miasto w Bieczu (woj. małopolskie)
Czy wiedzieliście, że do połowy XVI wieku było to jedno z największych miast w Polsce? Obecnie to małe, ale malownicze miasteczko z dobrze zachowanymi fragmentami murów miejskich i średniowiecznym układem miasta. Warto zwrócić uwagę na późnogotycki ratusz z wieżą z 1450 roku, z którego zawsze o 12.00 grany jest hejnał oraz ciekawe kamienice znajdujące się na rynku m.in. Kromerówka (dom Marcina Kromera, renesansowego humanisty) oraz Dom zbója Becza (XV-wieczna kamienica).
Fot. Micgryga
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe