26.08.2016
POZNAJEMY POLSKĘ Z KOMSERWIS – KROSNO
Na zakończenie wakacji zapraszamy Was do wspólnego zwiedzenia Krosna, pełnego średniowiecznych kościołów i zabytkowych kamienic, wśród których znalazły się nasze meble miejskie. Ważnym aspektem tego miasta są również jego związki ze szkłem – warto wiedzieć, że historia hutnictwa szkła w Krośnie liczy ponad 90 lat.
„Mały Kraków”
Kto widział krośnieńską starówkę, z pewnością zgodzi się, że przywodzi ona na myśl krakowski rynek dlatego też od wieków to miasto nazywane jest „parva Cracovia” - mały Kraków. Będąc w tym miejscu, warto zwrócić uwagę na różnorodne kamienice – najstarsze pochodzą z XV wieku. Niektóre z nich posiadają charakterystyczne arkadowe podcienia.
Ważne! Na które kamienice warto zwrócić uwagę?
Kamienica wójtowska (Rynek 7) – najstarsza krośnieńska kamienica.
Kamienica Portiusa (Rynek 27) – znajduje się tutaj charakterystyczny późnorenesansowy kamienny portal arkadowy.
Kamienica curia praetoriana - dwór ratuszowy (Rynek 5) – najobszerniejsza krośnieńska kamienica. Obecnie znajduje się tutaj Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej, a w podziemiach sale koncertowo-wystawowe Muzeum Rzemiosła.
Jesteśmy dumni, że na tym pięknym rynku znalazła się nasza mała architektura. Postawiono na ławki z oparciem, kosze na śmieci i donice z finezyjnej kolekcji Wenecja. Ta seria doskonale komponuje się z zabytkową architekturą, będąc jej naturalnym tłem i nie dominując w krajobrazie miasta.
Kościoły zmieniają miasto
- Sylwetki kościołów nadawały miastu charakter. Jeśli zmieniał się wygląd kościołów, zmieniał się też wygląd miasta, np. kościół Franciszkanów wyglądał zupełnie inaczej, były kaplice, przybudówki. Teraz możemy je oglądać tylko na tych zdjęciach – mówi historyk Artur Bata, opisując jeden z kościołów w Krośnie. Na które budynki sakralne w tym mieście warto zwrócić szczególną uwagę?
- Kościół Farny pod wezwaniem Świętej Trójcy – wzrok przyciągają jego gotyckie mury oraz barokowa dzwonnica. Znajdujący się tutaj dzwon „Urban” jest największym tego typu elementem w Polsce.
- Kościół i Klasztor oo. Franciszkanów – znajduje się w okolicach Rynku, to najstarszy kościół w mieście.
- Kościół św. Wojciecha – znajduje się w najstarszej części Krosna.
- Kościół i Klasztor oo. Kapucynów.
Miasto szkła
Krosno to największy w Polsce ośrodek produkujący wyroby szkła gospodarczego i artystycznego. Ważną instytucją, która promuje tę dziedzinę jest Centrum Dziedzictwa Szkła udostępnione do zwiedzania dla turystów. Można tutaj zobaczyć na żywo, jak powstają wyroby ze szkła, a w podziemiach obejrzeć m.in. maszynę, dzięki której wykonywano reflektory do starych samochodów - głównie Syrenek.
Miłośnicy architektury z pewnością docenią możliwość spaceru szlakiem małej architektury szklanej, na którym znalazły się następujące rzeźby:
- „Anna” i „Stanisław”
- „Trzy Prządki”
- „Dęby Świętego Wojciecha”
- „Krosflower”
- „Loomina”
- „Szklana rzeka”
Ich opis i lokalizację znajdziecie na oficjalnej stronie Centrum Dziedzictwa Szkła.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe