05.07.2016
12 INSPIRUJĄCYCH CYTATÓW O ARCHITEKTURZE I DESIGNIE, KTÓRE MUSISZ ZNAĆ – CZ. 1
Tym razem postanowiliśmy podsumować nasz cykl „Wielcy projektują małą architekturę” w nietypowy sposób. Zebraliśmy i omówiliśmy 12 znaczących cytatów współczesnych architektów przedstawionych w naszej blogowej serii. To ważne zdania, które warto przemyśleć i zapamiętać.
1. FRANK GEHRY: „Nie wiem po co ludzie zatrudniają architektów, a następnie mówią im, co mają robić”.
Ten wybitny projektant mający polsko-żydowskie korzenie słynie nie tylko z zaskakujących projektów w nurcie dekonstruktywizmu, ale też z ciętego języka. Wypowiadając te słowa, chciał podkreślić, że architekt powinien słuchać potrzeb Klienta, ale jego głównym zadaniem jest dbanie o estetykę i funkcjonalność budynku. Ślepe podążanie za klientem i uleganie mu w każdym aspekcie, może doprowadzić do realizacji inwestycji, która w rzeczywistości nie będzie właściwie służyć klientowi.
WIELCY PROJEKTUJĄ MAŁĄ ARCHITEKTURĘ – FRANK GEHRY
2. PHILIPPE STARCK: „Dobrze zaprojektowane przedmioty należą się każdemu. Gospodyni domowej i milionerowi.”
Ze względu na wszechstronność tego francuskiego twórcy można byłoby go nazwać Leonardem da Vinci współczesnego designu. Projektuje bowiem zarówno rzeczy codziennego użytku, jak też ubrania, elektronikę, małą architekturę, budynki oraz wnętrza. Powyższy cytat jest kwintesencją jego podejścia do designu. W przeciwieństwie do wielu projektantów uważa, że każdy z nas, niezależnie od statusu i zasobności portfela, zasługuje na dobry design, który nie musi kosztować majątku. W swoich projektach łączy m.in. tanie z drogim i pospolite z unikatowym.
WIELCY PROJEKTUJĄ MAŁĄ ARCHITEKTURĘ – PHILIPPE STARCK
3. ZAHA HADID: „Jeśli chcesz mieć łatwe życie, nie zostawaj architektem”.
Zaha Hadid, która odeszła kilka miesięcy temu, ciągle powtarzała, że architekt to bardzo trudny zawód. Wymaga determinacji, wiary we własne siły i ciężkiej pracy. Istotny jest też aspekt zespołowości - bo w architekturze nie chodzi o rywalizację, ale współpracę, by w konsekwencji tworzyć jak najlepsze projekty.
WIELCY PROJEKTUJĄ MAŁĄ ARCHITEKTURĘ – ZAHA HADID
4. NORMAN FOSTER: „Jako architekt tworzysz w teraźniejszości, mając świadomość przeszłości i w perspektywie przyszłości, która jest właściwie nieznana.”
Jest to ważny cytat również z perspektywy twórców małej architektury. Projektując ławki miejskie, musimy mieć na uwadze, że za kilkanaście lat również powinny służyć mieszkańcom miast. Warto więc wybierać trwałe materiały odporne na czynniki atmosferyczne. Kwestia przeszłości jest istotna, gdy dobieramy meble miejskie do zabytkowej starówki lub innego miejsca z historią w tle. Wówczas musimy pamiętać, by mała architektura była tylko tłem i nie zdominowała historycznej zabudowy.
WIELCY PROJEKTUJĄ MAŁĄ ARCHITEKTURĘ – NORMAN FOSTER
5. J. MAYER H.: „Wierzę, że w architekturze musi być coś więcej, niż można zobaczyć na pierwszy rzut oka, coś, co trzeba odkryć, a co my, jako obserwatorzy, powinniśmy odnajdować na kilku poziomach.”
Tworzyć architekturę, która nie jest oczywista – to główny cel tego niemieckiego architekta, który uznawany jest za najbardziej kreatywnego twórcę w swojej dziedzinie. Również przy projektowani form użytkowych chce zaskakiwać ich użytkowników. Dowodem na to są meble dla firmy Bisazza, w których użyto materiał który wydaje się twardy, a po dotknięciu okazuje się, że jest miękki i wygodne. Mayer twierdzi, że ludzie uwielbiają być tak zaskakiwani.
WIELCY PROJEKTUJĄ MAŁĄ ARCHITEKTURĘ: J. MAYER H.
6. GEORGE NELSON: To nie kreatywne myślenie jest drogą do tworzenia kreatywnych projektów. Twoje projektowanie jest drogą do kreatywnego myślenia.
Właśnie tego typu myślenie o designie pozwoliło Georgowi Nelsonowi wyprzedzić epokę. Jego projekty, które powstawały 70 lat temu, doskonale sprawdzają się w nowoczesnych współczesnych przestrzeniach. Dowodem na to jest m.in. „Nelson Platform Bench” z 1946 roku, którą można znaleźć we współczesnych realizacjach jako element wnętrza salonu.
WIELCY PROJEKTUJĄ MAŁĄ ARCHITEKTURĘ: GEORGE NELSON
Które z powyższych zdań najbardziej zapadło Wam w pamięć? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach pod tym artykułem.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe