16.06.2016
POZNAJCIE ARCHITEKTURĘ I MAŁĄ ARCHITEKTURĘ MIASTA, W KTÓRYM POLSKA ZAGRAŁA NA EURO 2016 Z NIEMCAMI
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej rozpoczęły się już na dobre. Obserwując mecze naszej kadry, zwróciliśmy uwagę na podparyską miejscowość Saint Denis i jej architekturę. To właśnie tutaj na Stade de France Biało-Czerwoni walczyli o kolejne zwycięstwo z Niemcami.
Saint Denis to nie dzielnica Paryża
Choć wielu kibiców, przyjeżdżając na Stade de France, myśli, że jest jeszcze w Paryżu, to jako miłośnicy różnorodności miast i miasteczek musimy sprostować tę informację. Saint Denis jest trzecim pod względem wielkości miastem w aglomeracji paryskiej, obok Paryża i Boulogne-Billancourt. W 1998 roku, w związku z organizowanymi we Francji Mistrzostwami Świata (France 98 i świetne mecze m.in. Zinedine Zidane – pamiętacie?), otwarto tutaj stadion narodowy Stade de France oraz nowe stacje metra.
Saint Denis to nie tylko Stade de France
Choć oczywiście ten obiekt robi ogromne wrażenie, to w mieście są jeszcze inne miejsca godne uwagi, zwłaszcza dla miłośników architektury i sztuki. Co zatem warto zwiedzić i zobaczyć w Saint Denis? Oto mała podpowiedź:
- Gotycką katedrę z przełomu XII i XIII wieku.
To jedna z największych i najciekawszych nekropoli królewskich na świecie. W tym miejscu spoczywa aż 43 królów i 32 królowe. Można zaryzykować stwierdzeniem, że to swoiste muzeum rzeźb nagrobnych. Warto wiedzieć, że kiedy w 1966 roku powstała w Saint Denis diecezja, bazylika zmieniła się w katedrę.
- Muzeum Sztuki i Historii, znajdujące się w dawnej siedzibie klasztoru karmelitów.
- Parc du Colorado
Idealne miejsce na piknik, które pokochają przede wszystkim mali odkrywcy. Znajduje się tutaj niesamowity plac zabaw z bajkowymi zjeżdżalniami.
Mała architektura z historią w tle
Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy w Saint Denis nie zwrócili uwagę na małą architekturę. I tutaj nasuną nam się jeden wniosek: Inwestorzy, którzy wyposażali w ławki miejskie park znajdujący się tuż przy katedrze Saint Denis, mieli nie lada wyzwanie. Naszym zdaniem wywiązali się znakomicie z zadania. Znajdujące się tutaj ławki pięknie komponują się z pełną tajemniczości architekturą katedry. Na uwagę zasługuje przede wszystkim podstawa ławki łącząca w sobie strzelistość i okrąg – czyli elementy, które doskonale komponują się z architekturą gotycką, która charakteryzuje się smukłością i strzelistością oraz rozetami – czyli okrągłymi oknami.
Stade de France w skrócie Na koniec krótka piłka czyli kilka ciekawostek dotyczących tego obiektu:
- To pierwszy stadion, na którym rozegrano finałowe mecze mistrzostw świata w piłce nożnej i w rugby.
- Dach Stade de France uznawany jest za „architektoniczny cud”. Choć pozornie wygląda jakby konstrukcja lekko unosiła się nad trybunami, to w rzeczywistości waży aż 13 ton ( czyli o połowę więcej niż Wieża Eiffela). Utrzymuje ją 46 smukłych podpór.
- Pojemność tego stadionu to 81 338, jednak przy okazji np. koncertów może wzrosnąć do 100 tysięcy.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe