13.05.2016
FUTBOLOWA STRONA ARCHITEKTURY – STADE PIERRE-MAURO CZYLI STADION EURO 2016
Już niespełna miesiąc dzieli nas od wielkiego święta wszystkich kibiców piłkarskich w Europie. Dlatego w kolejnej odsłonie naszego cyklu przedstawiamy jeden z najważniejszych stadionów Euro 2016. Nie zabrakło na nim ciekawych rozwiązań z zakresu małej architektury.
Architektoniczne smaczki
Można śmiało napisać, że ten stadion jest jednym z najciekawszych w Europie pod względem architektonicznych detali i technologicznych ciekawostek. Oto, co z pewnością przykuję uwagę miłośnika architektury i futbolu:
- Srebrzysta elewacja, którą tworzą panele z 70 000 diod LED – dzięki temu może ona zmieniać kolory.
- Wielki ekran na jednej ze ścian elewacji, na którym wyświetlane są sceny rozgrywające się na murawie stadionu.
- Płyta boiska osadzona na ruchomej konstrukcji, dzięki czemu murawa może podzielić się na dwie części i w razie potrzeby wsunąć się jedna pod drugą. W ten sposób zyskuje się wolną przestrzeń, która wykorzystywana jest na dodatkowe trybuny np. podczas koncertów czy meczów koszykówki. Stadion może zwiększyć swoją pojemność nawet o 30 000 osób.
Za projekt Stade Pierre-Mauro, znajdującego się niedaleko Lille, odpowiedzialne są dwie francuskie pracownie architektoniczne: Valode & Pistre oraz Atelier Farret. Pierwsza z nich zaprojektowała m.in. centrum handlowe Riviera w Gdyni.
Futbol i mała architektura
Stadion ten jest bardzo ciekawy również pod względem doboru małej architektury. Ze srebrzystą elewacją doskonale komponują się surowe betonowe donice miejskie. Przed obiektem wydzielono też specjalne przestrzenie, w których nasadzono drzewa, a wokół utworzono betonowe siedziska. To bardzo ciekawe rozwiązanie łączące w jedno funkcję donic i ławek miejskich. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskuje się więcej przestrzeni do wypoczynku. Z nietypowych betonowych siedzisk, mimo pozornej niewygody, korzysta wielu kibiców.
Coś dla miłośników ekologii
Na koniec warto wspomnień, że Stade Pierre-Mauro wyposażony jest w dwie turbiny wiatrowe oraz liczne panele fotowoltaiczne, które umieszczone są na dachu obiektu. Dzięki temu może pozyskiwać alternatywną energię.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe