08.01.2016
MEBLE MIEJSKIE KOMSERWIS W TOWARZYSTWIE ŚWIATOWEJ ARCHITEKTURY
Mianem „światowej architektury” można określić budynek Centrum Kulturalno-Kongresowego na Jordankach w Toruniu, który zaprojektował Fernando Menis – hiszpański architekt doceniany na całym świecie. Wokół tego wyjątkowego obiektu znalazły się stojaki rowerowe z kolekcji Kemi Komserwis.
Wyjątkowa lokalizacja, oryginalny budynek
Jedno jest pewne: z tego obiektu może być dumna cała Polska. Począwszy od wyjątkowej lokalizacji – Centrum powstało w miejscu dawnej fosy w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. A skończywszy na oryginalnej architekturze. Znany krytyk i historyk architektury Grzegorz Piątek tak opisuje ten obiekt:
Najbardziej oryginalny i radykalny budynek roku to jednak toruńskie Centrum Kulturalno-Kongresowe "Jordanki" (…) Połamana bryła gmachu może się na pierwszy rzut oka wydawać nieco efekciarska, ale jest ona dopiero zaproszeniem do niesamowitych zmysłowych wnętrz. Nieregularne przestrzenie wykończone chropowatymi betonowymi płytami z odłamkami cegieł (aluzja do gotyckiej architektury pobliskiej starówki) wyglądają jak groty wykute w skałach przez olbrzymów. Mocna, autorska architektura, której wróżę sukcesy w konkursach i plebiscytach - oby tylko sala brzmiała tak dobrze, jak wygląda.
W harmonii z otoczeniem
„W harmonii z otoczeniem” – cel ten przyświeca wszystkim realizacjom z małą architekturą Komserwis. Tak jest też w przypadku stojaków rowerowych z kolekcji Kemi, które otaczają Centrum Kulturalno-Kongresowe. Warto podkreślić, że ich geometryczny design pięknie komponuje się z kubistyczną bryłą obiektu.
Co więcej, doskonale komponują się z okoliczną zielenią i krajobrazem Jordanek. To jednak nie wszystko. Wybrano właśnie te stojaki, by nie zdominować historycznego charakteru otoczenia, który w tym przypadku powinien być wyeksponowany na pierwszym miejscu.
Serce miasta
Centrum Jordanki zachwyca nie tylko swoim zewnętrznym wyglądem, ale także bogatym zapleczem umożliwiającym organizowanie większych i mniejszych imprez kulturalnych. Budynek Centrum mieści Salę Koncertową (1012 m2 dla 882 widzów) oraz salę kameralną (315m2 dla 287 widzów), które mogą być ze sobą połączone.
W Centrum regularnie odbywają się imprezy kulturalne, koncerty i przedstawienia teatralne wystawiane przez grupy z całej Polski. Co najważniejsze dzięki wykorzystaniu mobilnych widowni w obu salach mogą odbywać się imprezy na płaskiej podłodze tj. duże koncerty, targi, prezentacje samochodów, jak i w konfiguracji teatralnej.
To miejsce stworzone dla ludzi, przemyślane i spójne. Jesteśmy dumni, że mogliśmy stać się jego częścią.
Fot. www.torun.pl
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe