19.11.2015
WIELCY PROJEKTUJĄ MAŁĄ ARCHITEKTURĘ – MIES VAN DER ROHE
Od kamieniarstwo poprzez murarstwo do światowej architektury – tak można w skrócie określić drogę do projektowania tego niemieckiego architekta. Zwykł mawiać „Mniej znaczy więcej”, wskazując na to, że dobra architektura powinna opierać się na minimalizmie. Mies van der Rohe jest też ojcem myślenia o przestrzeni publicznej biurowej jako pięknym miejscu do odpoczynku. Poznajcie tego wyjątkowego twórcę!
Wielki architekt przez przypadek?
Jako dziecko bardzo dużo czasu spędzał w warsztacie kamieniarskim swojego ojca. Potem uczył się w szkole murarskiej i odbywał praktyki w firmie budowlano-dekoracyjnej, przerysowując ornamenty. W końcu przez przypadek trafił na praktyki do jednego z niemieckich biur projektowych i tak już zostało. Przez 32 lata mieszkał i projektował w Berlinie, kolejne 32 w Stanach Zjednoczonych. W ciągu tego czasu zaprojektował ponad siedemdziesiąt budynków, a wśród nich m.in. pawilon niemiecki podczas Światowej Wystawy w Barcelonie, biurowiec IBM w Chicago czy Budynek Muzeum XX wieku (obecnie Neue Nationalgalerie) w Berlinie.
Ważna postać dla twórców małej architektury
I to nie dlatego, że na potęgę tworzył ławki miejskie czy stojaki rowerowe. To on projektując Seagram Building (jedyna jego budowla w Nowym Jorku) zmienił sposób myślenia o wieżowcach. Dotychczas budowano je tuż przy chodnikach, natomiast Mies van der Rohe zadbał o to, żeby wokół tego obiektu można było pospacerować. Znalazło się więc tutaj dużo wolnej przestrzeni, ławki na których można odpocząć, alejki spacerowe. Wokół biurowego budynku powstała przyjazna i otwarta przestrzeń – idealna dla małej architektury.
Mistrz krzeseł
Początkowo jego nowoczesne projekty nie spotykały się ze zrozumieniem opinii publicznej. W wyniku braku dużych zamówień postanowił projektować… meble i elementy małej architektury. Szczególnie jego projekty krzeseł m.in. MR 10, MR 20 , Barcelona przeszły do historii światowego designu. Warto wiedzieć, że Barcelona Chair jest najczęściej podrabianym krzesłem na świecie. Obecnie oryginał produkowany jest przez firmę Knoll.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe