17.09.2015
POLSKI PAWILON OZDOBĄ EXPO 2015
Lustra, rzeźby i typowo polskie rośliny zdobią niezwykły pawilon reprezentujący Polskę na Wystawie EXPO 2015 w Mediolanie. Zazdroszczą nam go inne kraje. Zapraszamy na krótki spacer po obiekcie.
Wyobraź sobie, że odwiedzają Cię znajomi z zagranicy. Z pewnością będziesz chciał ugościć ich jak najlepiej i pokazać najważniejsze miejsca związane z Polską. Program wycieczki na pewno nie ominie Warszawy, Krakowa, Tatr... a co powiesz na to, by zabrać ich do sadu? Pięknego polskiego sadu w którym rosną zdrowe smaczne jabłka? Właśnie na ten pomysł wpadli projektanci z warszawskiego studia 2pm.
www.2pm.com.plProjekt, który został wybrany spośród 59 prac nadesłanych na konkurs zorganizowany przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych, robi ogromne wrażenie. Już sama jego zewnętrza forma zaciekawia i intryguje. Ażurowa elewacja olbrzymiego pawilonu (czwarty co do wielkości obiekt na EXPO) nawiązuje do skrzynek na jabłka. Na tle sąsiadujących wystaw Holendrów czy Włochów nasz pawilon prezentuje się zjawiskowo.
www.2pm.com.plSkrzynki na jabłka zostały wykorzystane nieprzypadkowo. Cała wystawa nawiązuje do tych owoców, jednego z naszych głównych towarów eksportowych. Wewnątrz pawilonu utworzono sad otoczony lustrami, w którym pojawiają się także rzeźby, w tym dzieło polskiego artysty I. Mitoraja. Polski pawilon na EXPO promuje także inny cenny towar eksportowy polski – studio Platige Image, założone przez Tomasza Bagińskiego, zdobywcy Oskara za animację „Katedra”
Ta ceniona na całym świecie firma stworzyła projekt wystawy wraz innowacyjną prezentację multimedialną, ktora stanowi uzupełnienie grodu. Wejście do wnętrza, w którym znajduje się sielankowy sad jabłoni, prowadzi przez wąskie przejście inspirowane obrazem Mehoffera pt. "Dziwny ogród". Znajdziemy tu wiele elementów nawiązujących do wzajemnych relacji polsko-włoskich, w tym m.in. wiersze cenionej przez Włochów Wisławy Szymborskiej.
Koncepcja sadu-ogrodu została zaprezentowana w bardzo innowacyjny sposób. Został on wykonany w bardzo naturalny sposób, z wykorzystaniem prawdziwych drzew i roślin. Dzięki temu odwiedzający, bez wyjazdu do Polski, mogą poczuć magię naszych sadów. Wrażenie niezwykłości potęgują wspomniane lustra, dzięki którym przestrzeń wystawowa o rozmiarach 1400 mkw. staje się jeszcze większa.
Nie brakuje tutaj także konkretnych informacji o polskim rolnictwie i przemyśle. W końcu cały wysiłek wybudowania pawilonu ma na celu nie tylko promocję polskiej kultury i tradycji, ale także ma zachęcić potencjalnych inwestorów do współpracy z naszymi rolnikami i przedsiębiorcami. Projektanci pomyśleli także o najmłodszych – w pawilonie znalazła się specjalna sekcja, w której dzieci mogą spędzić czas na zabawie.
Gratulujemy pomysłu. W czasach kiedy to technologia wydaje się wypierać tradycję, polski pawilon, urzekający zjawiskową architekturą oraz smakiem polskich jabłek, pięknie łamie ten schemat. Ogrody, przyroda w połączeniu z architekturą od wieków stanowią idealne połączenie. Zresztą komu jak komu, ale mieszkańcom Mediolanu nie trzeba o tym przypominać. Tamtejsze Ogrody Gustalla czy Park Sempione to wzorowe przykłady takich rozwiązań.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe