16.07.2015
WIELCY PROJEKTUJĄ MAŁĄ ARCHITEKTURĘ – NORMAN FOSTER
Do naszego cyklu staramy się wybierać architektów, których projekty przeszły do historii, a jednocześnie nadal o ich aktualnych pracach dyskutuje się w mediach. Tym razem przedstawiamy brytyjskiego architekta Normana Fostera. To właśnie on odpowiedzialny jest za projekt nowej siedziby Apple w Dolinie Krzemowej oraz kilka ciekawych przykładów mebli miejskich.
Według pomysłu Steve Jobsa
Jakiś czas temu internet obiegły wizualizacje budynku Apple Campus 2. Okazuje się, że sam Steve Jobs namaścił Normana Fostera na wykonawcę tego wyjątkowego obiektu. Chciał by projektant zrealizował jego wizję okrągłego budynku kształtem przypominającego przeszklony statek kosmiczny.
Nowy budynek Apple ma być nie tylko innowacyjny architektonicznie, ale też pod względem technologi. Będzie to obiekt samowystarczalny energetycznie – zasilany przez gaz ziemny i inne źródła energii odnawialnej. Jego wizualizację w formie wideo możecie obejrzeć tutaj. „Będzie to najlepszy biurowiec na świecie” - zwykł mawiać o wizji nowej siedziby firmy były prezes Apple.
Mozart Modernizmu
Osoby z bliskiego otoczenia Normana Fostera twierdzą, że projektant nigdy nie przestaje rysować. Zawsze ma przy sobie notes i ołówek, by na bieżąco kreślić swoje pomysły. Wyznaje zasadę, że budynki powstają dla ludzi. Dlatego też oprócz poszukiwania piękna i funkcjonalności, stawia na rozwiązania, które gwarantują dobre samopoczucie użytkowników danego obiektu. W jego architektonicznym CV znajdziemy m.in. port lotniczy w Hongkongu, Wielki Dziedziniec British Museum czy nowy budynek Stadionu Wembley.
Wśród jego projektów na szczególną uwagę zasługuje Hearst Tower czyli wieżowiec w Nowym Jorku, po którego modernizacji ten brytyjski architekt został okrzyknięty Mozartem Modernizmu. Norman Foster doprojektował do obiektu z lat 20. XX wieku 46 nowych pięter. Co więcej rozwiną w nim koncepcję inteligentnego budynku. Hearst Tower zużywa 25 % mniej energii w porównaniu do innych tego typu obiektów, posiada system odzyskiwania wody i nowoczesną wentylację.
Mała architektura wielkiego mistrza
Już na studiach Norman Foster dużą uwagę przykładał do tego, by tworzone przez niego projekty harmonizowały z otoczeniem. Nic więc dziwnego, że z jego pracowni architektonicznej Foster + Partners wychodzą doceniane na całym świecie projekty mebli miejski. Pod ogromnym wrażeniem mogą być klienci Moroccan bank, którego nowe biuro zaprojektowała pracownia Fostera. W jego centralnej części znajduje się niezwykła ławka betonowa, która w oryginalny sposób łączy się z kopułą budynku.
Małą architekturę Foster + Partners znajdziemy też w Marsylii: m.in. wygodne i designerskie ławki miejskie z dużych drewnianych elementów czy praktyczne i pięknie komponujące się z krajobrazem miasta stojaki rowerowe. Warto też zwrócić uwagę na nowoczesne siedziska znajdujące się w porcie lotniczym w Szwajcarii, które doskonale korespondują z nowoczesnym charakterem obiektu.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe