16.04.2015
WIELCY PROJEKTUJĄ MAŁĄ ARCHITEKTURĘ – FRANK GEHRY
Przedstawiamy nowy cykl artykułów, w których przedstawiamy niezwykłe meble miejskie zaprojektowane przez cenionych architektów. Nastawcie się na naprawdę duże nazwiska. Na początek Frank Gehry!
Polskie korzenie, światowa sława
Gehry specjalizuje się w projektowaniu zaskakujących form przemysłowych. Jest jednym z głównych przedstawicieli dekonstruktywizmu w architekturze. Budynki jego autorstwa mają najczęściej charakter kolażu skomponowanego z brył o różnych kształtach, wykonanych z nieprzystających do siebie materiałów.
Zresztą wystarczy przyjrzeć się takim budynkom jak Lou Ruvo Center for Brain Health w Las Vegas czy Grand Avenue w Los Angeles. Oba obiekty nie tylko widowiskowo prezentują się na zdjęciach, ale są przede wszystkim funkcjonalne. Dzieła Gehry’ego udowadniają, że niekonwencjonalne myślenie może iść w parze z praktycznymi rozwiązaniami.
Fot. Materiały prasoweDziś budynki Gehry’ego, projektanta o polsko-żydowskich korzeniach (jego dziadkowie oraz matka pochodzili z Polski), można znaleźć na całym świecie - od Bilbao, przez Paryż po Seattle. Był wielokrotnie nagradzany, m.in. w 1998 Narodowym Medalem Sztuki oraz Nagrodą Pritzkera.
Jak się okazuje twórca świetnie radzi sobie projektując nie tylko wielkie obiekty, ale również meble miejskie.
Mała architektura, wielka inspiracja
„Forma ławki musi być swobodna i lekka. Jednocześnie musi mieć zwartą strukturę, odrobinę fantazji... i szaleństwa” – tak wyglądały główne założenia projektu ławki wykonanej przez Franka Gehry’ego we współpracy ze studiem projektowym Emeco. To hiszpańska firma specjalizująca się w tworzeniu mebli użytkowych wykonanych z aluminium.
Ławka o nazwie The Tuyomyo Bench (tłum. Twoja i moja) ma 3 metry i waży zaledwie 50 kg. Wykonano ją bowiem z lekkiego aluminium, w 80% pozyskanego z recyklingu. Ławka łączy w sobie równą geometryczną podstawę opartą na trójkątach oraz pofalowane siedzisko. Całość dekonstruuje typową formę ławki, tworząc coś zaskakująco nowego.
Fot. Materiały prasoweTen niezwykły mebel miejski został wystawiony w 2009 roku w Salone Internazionale del Mobil Milan, a następnie wystawiony na aukcję. Cały dochód przeznaczono na cele charytatywne – fundusze wsparły organizację Hereditary Disease Foundation, specjalizującą się w pomocy osobom cierpiącym na choroby genetyczne.
Zadanie godne najlepszych
Jak widać meble miejskie to niezwykle ważne elementy miejskiej przestrzeni. Wiedzą o tym projektanci i architekci – także ci z najwyższej półki. Zaprezentowana ławka autorstwa Franka Gehry’ego to nie jedyne dzieło cenionego twórcy, które warto poznać. Już wkrótce przedstawimy wam kolejne meble miejskie autorstwa sław światowej architektury.
Nie chcecie przegapić naszych materiałów? Polubcie naszego facebooka, gdzie co tydzień znajdziecie świeżą porcję inspiracji!
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe