04.06.2016
5 CIEKAWYCH MIEJSC, KTÓRE ZACHWYCĄ KAŻDE DZIECKO
Z okazji Dnia Dziecka i zbliżających się wakacji postanowiliśmy zrobić zestawienie przestrzeni miejskich z różnych zakątkach świata, które pokocha każdy mały odkrywca.
1. Żółty królik w Oreboro (Szwecja)
Dla holenderskiego artysty Florentina Hofmana każde miasto jest wielkim placem zabaw. Dowodem na to są jego instalacje w przestrzeni publicznej. Nas zachwyciła nietypowa rzeźba. „The Big Yellow Rabbit” czyli 13-metrowy żółty królik przylegający do pomnika Engelbrekt. Ta olbrzymia przytulanka została wykonana z metalu, drewna i gontu przez ponad 25 wolontariuszy i rzemieślników.
2. Wodny plac zabaw w Tychach (Polska)
Ten wyjątkowy plac zabaw otwierany jest już w czerwcu. W tej przestrzeni znajdziemy mnóstwo kolorowych fontann tryskających wodą w rozmaity sposób. Ulokowany nad brzegiem Jeziora Paprocańskiego plac zabaw jest na liście piętnastu najbardziej niezwykłych placów zabaw na świecie według amerykańskiego portalu Flavorwire. To miejsce nie tylko przyjazne dla dzieci, ale też pięknie wpisujące się w otoczenia. Oby więcej tego typu miejsc w Polsce.
3. Plac zabaw w muzeum w Hakone (Japonia)
W Muzeum Hakone dzieła sztuki znajdują się na świeżym powietrzu. Właśnie w tę przestrzeń wkomponowano też coś dla małych odkrywców. Japońska artystka Toshiko Horiuchi Macadam wydziergała plac zabaw, który dodatkowo obudowano drewnianą konstrukcją – całość zrealizowano bez użycia gwoździ i innych metalowych elementów. Nas zachwycają przede wszystkim nietuzinkowe siedziska będące formą huśtawek – karuzeli.
4. Darling Quarter czyli miejsce dla dzieci na głównym deptaku Sydney (Australia)
Ten nietypowy plac zabaw to dowód na to, że centra miast potrzebują przestrzeni dla dzieci. Można je, tak jak w Darling Quarter, wkomponować w otoczenie kawiarni sklepów i małej architektury, sprawiając, że przestrzeń miasta zyska niepowtarzalny charakter. W centrum Darling Quarter znajduje się sztuczna rzeczka, a wokół niej rozmaite urządzenia wykorzystujące wodę, zjeżdżalnie w formie głazu i dużo piasku.
5. Boisko do nietypowej piłki nożnej w Malmö (Szwecja)
Po co grać w piłkę nożną normalnie na równym terenie, jak można trochę poszaleć. Właśnie z myślą o tym artysta Jonan Strom stworzył boisko do buckellball na pagórkowatym terenie. Trzeba się napracować, żeby nadążyć nad szaloną futbolówką. Mecz na takim boisku to dopiero wyzwanie!
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe