28.07.2016
12 INSPIRUJĄCYCH CYTATÓW O ARCHITEKTURZE I DESIGNIE, KTÓRE MUSISZ ZNAĆ – CZ. 2
Zapraszamy na drugą część artykułu, w którym w nietypowy sposób podsumowujemy nasz cykl „Wielcy projektują małą architekturę”. Czas na 6 kolejnych inspirujących cytatów współczesnych projektantów i architektów.
1. KONSTANTIN GRCIC: „Wysyłamy ludzi na księżyc, a zbudowanie drewnianego krzesła wciąż nastręcza trudności”.
Można powiedzieć, że ten niemiecki projektant serbskiego pochodzenia to mistrz projektowania krzeseł. Chair-One czyli pierwszy produkt zaprojektowany przez Grcicia na masową skalę dał mu niebywałą sławę i znalazł się m.in. na wystawie „25/25 Świętując 25 lat designu” organizowanej przez Muzeum Designu w Londynie. Tym samym zaliczono go do najważniejszych projektów ostatniego ćwierćwiecza.
WIELCY PROJEKTUJĄ MAŁĄ ARCHITEKTURĘ – KONSTANTIN GRCIC
2 . MIES VAN DER ROHE: „Mniej znaczy więcej.”
To była ulubiona maksyma niemieckiego architekta, a zarazem misja jego twórczości. Zarówno projektując meble, jak i budynki kierował się prostotą i dbałością o perfekcyjną formę prac. Nic więc dziwnego, że uznawany jest dzisiaj za ojca minimalizmu w architekturze i designie.
WIELCY PROJEKTUJĄ MAŁĄ ARCHITEKTURĘ – MIES VAN DER ROHE
3. ROBERT VENTURI: „Mniej znaczy nudniej”.
Architektonicznym opozycjonistą ojca minimalizmu był Robert Venturi, który twierdził, że architektura nie może być nudna i przewidywalna. Wnętrza budynków które projektował są asymetryczne i dominują w nich nieregularne kształty, zróżnicowane wysokości, kąty i załamania. To zaskakuje odbiorców!
WIELCY PROJEKTUJĄ MAŁĄ ARCHITEKTURĘ – ROBERT VENTURI
4. LE CORBUSIER: „Materiałami do planowania przestrzennego miasta powinny być: niebo, przestrzeń, drzewa, stal i cement; według tego porządku i tej hierarchii.”
Le Corbusier, wybitny przedstawiciel modernizmu, twierdził, że miasto powinno dostarczać mieszkańcom słońca, zieleni i przestrzeni. Ze względu na te postulaty wprowadził wysoką zabudowę, by zaoszczędzić miejsce na parki i zieleń. Można więc powiedzieć, że był prekursorem współczesnych osiedli, gdzie ważnym elementem jest zielona przestrzeń z małą architekturą.
WIELCY PROJEKTUJĄ MAŁĄ ARCHITEKTURĘ – LE CORBUSIER
5. RENZO PIANO: „Nie można być architektem bez ciągłego i pełnego pokory badania rzeczywistości, bez rozmów z osobami, które będą mieszkać w danym miejscu. Budynek nie jest ozdobą – prowadzi ciągły dialog z otoczeniem. Trzeba poświęcić uwagę tej scenerii.”
Dla tego włoskiego architekta w procesie projektowania najważniejsza jest otwartość i dialog. Tylko w ten sposób można tworzyć dzieła nie tylko piękne, ale i funkcjonalne. Renzo Piano zaprojektował m.in. Centrum Pompidou – czyli paryskie muzeum sztuki nowoczesnej. Celem tego projektu było stworzenie gmachu, który już samą formą „demokratyzuje” dostęp do sztuki.
WIELCY PROJEKTUJĄ MAŁĄ ARCHITEKTURĘ – RENZO PIANO
6. DANIEL LIBESKIND: „Dla mnie architektura to również sztuka komunikacji”.
Według tego światowej sławy architekta, który ma polskie korzenie i świetnie mówi w naszym języku, największym wyzwaniem dla współczesnego architekta jest projektowanie budynków, które będą też komunikatami ze strony twórców. Dla projektanta, tak jak i dla poety, powinno być ważne nie tylko tworzywo, ale też emocje i pragnienia.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe