29.01.2021
„WAŻNĄ CZĘŚCIĄ ARCHITEKTONICZNEJ EDUKACJI SĄ PODRÓŻE” – RECENZJA „ARCHIPRZEWODNIKA PO EUROPIE”
Czytając „Archiprzewodnik po Europie”, kolejny raz przekonujemy się, że książki o architekturze mogą być wciągające, nie tylko dla ekspertów. Jego autorzy, czyli Robert Konieczny (uznany architekt) oraz Tomasz Malkowski (krytyk architektury i publicysta) zdecydowali się na publikację w formie rozmowy. W ten sposób włączają w dyskusję również czytelników: „Chciałbym, żeby czytelnik był trzecią stroną, która siedzi przy stole i dorzuca własną myśl”.
„Archiprzewodnik po Europie” - czyli edukacja i praktyczne informacje
We wstępie autorzy podkreślają, że: „ta książka jest dla wszystkich, którzy chcą głębiej spojrzeć na architekturę. Warto być świadomym użytkownikiem architektury, bo jest ona ważnym elementem naszej codzienności. A do tej świadomości prowadzi tylko droga przez edukację”. Należy więc podkreślić dydaktyczny charakter tej książki. To w pewnym sensie „instrukcja czytania architektury”, gdyż autorzy wyjaśniają krok po kroku działanie danego budynku, w jaki sposób został wpisany w lokalny kontekst etc. Co więcej, prezentacja budynków jest pretekstem do tego, by pokazać czytelnikom, jak rozmawiać o architekturze, na co zwracać uwagę. Dużym atutem jest fakt, że to forma przewodnika, czyli przy każdym obiekcie znalazły się informacje praktyczne:
- godziny otwarcia,
- w jaki sposób zwiedzać,
- ceny,
- jak dojechać etc.
Autorzy postanowili napisać książkę o architekturze w formie przewodnika, gdyż jak twierdzą: „Architektura poznawana tylko przez zdjęcia to erzac, nie odczuwa się relacji przestrzennych, atmosfery, zapachu”. Ta pozycja ma być więc zachętą do tego, by swój ulubiony budynek zobaczyć w końcu na żywo.
Przeczytaj artykuł: „Polscy architekci inspirują świat – Robert Konieczny”.
Nastawnia kolejowa, kaplica wiejska i...spalarnia śmieci – bo dobra architektura jest wszędzie
Jak zdradzają autorzy, już po wyborze pierwszych budynków zaczęły się kłótnie. Robert Konieczny nie zgodził się bowiem na to, by była to książka tylko o najlepszej współczesnej architekturze w Polsce. Zmienili więc koncepcję: „Ustaliliśmy przecież, że będziemy szukać do przewodnika obiektów wyznaczających nowe ścieżki rozwoju w architekturze, często totalnie prekursorskich i przy tak wysoko postawionej poprzeczce wiedziałem, że musimy rozszerzyć przewodnik na całą Europę”.
I tak w książce znalazły się ciekawe obiekty z Austrii, Szwajcarii, Włoch, Belgii, Wielkiej Brytanii, Danii, Norwegi, Szwecji, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec, Czech i z Polski. Jak podkreślają autorzy: „Na pewno umknęło nam parę wybitnych obiektów i nazwisk. Ale nie chodzi o to, żeby wszystko upchać w jednej publikacji. Podjęliśmy decyzję, że z racji pandemii musimy dać więcej dużych zdjęć”.
Autorzy umieścili w „Archiprzewodniku” nie tylko bardzo znane obiekty, ale też mniejsze, równie ciekawe realizacje: „Szukaliśmy do przewodnika jak najbardziej różnorodnych obiektów”. W publikacji znalazły się więc ikony i nagradzane budynki (np. Tate Modern – jedno z najpopularniejszych muzeów sztuki nowoczesnej na świecie), obiekty poprawiające humor (Hala targowa w Rotterdamie, o której autorzy piszą, że: „to jeden z najbardziej pozytywnych budynków w zestawieniu. Zabawny, szalony, ale i oparty na genialnym koncepcie”), mała kaplica wiejska, spalarnia śmieci i nastawnia kolejowa.
My ucieszyliśmy się, że w książce opisano „Dom Kereta” autorstwa Jakuba Szczęsnego, z którym nie tak dawno przeprowadziliśmy wywiad.
Przeczytaj: „To zawieszenie było mi bardzo potrzebne” - wywiad z architektem Jakubem Szczęsnym.
Chcesz mieć własny egzemplarz „Archiprzewodnika po Europie”? Ten akapit jest dla Ciebie
Na koniec naszej recenzji mamy dla Was niespodziankę. Jeśli po przeczytaniu tego artykułu, zapragnęliście mieć „Archiprzewodnik po Europie” wydawnictwa Pascal na własność, zapraszamy do udziału w konkursie.
Zadanie konkursowe:
W komentarzu pod tym artykułem odpowiedz na pytanie: Jakie trzy budynki lub obiekty architektoniczne umieściłbyś w swoim osobistym „Archiprzewodniku po Europie”? Uzasadnij wybór.
Laureaci, terminy:
Osoba, która najciekawiej i najbardziej merytorycznie opisze swoje propozycje w komentarzu pod tym artykułem, otrzyma od nas książkę „Archiprzewodnik po Europie” Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego. Na Wasze propozycje czekamy do 21.02.2021 roku do godziny 23.59. Laureata poinformujemy o nagrodzie do 23.02.2021 roku.
Dajcie się zaprosić do rozmowy w przy wspólnym stole i podzielcie się Waszymi spostrzeżeniami na temat ulubionych budynków. Już nie możemy się doczekać ciekawych inspiracji i komentarzy. Do dzieła!
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe