09.12.2016
POLSCY ARCHITEKCI INSPIRUJĄ ŚWIAT – ROBERT KONIECZNY
Czas na inaugurację kolejnego cyklu artykułów. Tym razem postanowiliśmy regularnie prezentować Wam polskich twórców, docenianych na całym świecie. Na dobry początek Robert Konieczny, którego przedstawiamy m.in. przez pryzmat międzynarodowych wyróżnień.
Autor najlepszego budynku 2016 roku
Niespełna miesiąc temu media obiegła wiadomość o przyznaniu tytułu Najlepszego Budynku Świata dla Centrum Dialogu „Przełomy” w Szczecinie, które zaprojektował Robert Konieczny, właściciel pracowni architektonicznej KWK Promes. To pierwszy w Polsce budynek z takim wyróżnieniem.
W uzasadnieniu werdyktu napisano m.in. takie słowa:
„Ten projekt wzbogaca miasto i życie w tym mieście. Odnosi się do miejsca o trzech historiach – historii sprzed II Wojny Światowej, historii wojennych zniszczeń oraz powojennego zagospodarowania, które pozostawiło dużą lukę w samym środku miasta. Jest to fragment miejskiej topografii, jak również muzeum. Schodząc pod ziemię, zgłębiamy pamięć i historię tego miasta, natomiast wychodząc na powierzchnię, publiczne oblicze budynku. Jego pofałdowany dach można interpretować i wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Jest to projekt, który odnosi się do przeszłości w sposób optymistyczny, poetycki i pełen wyobraźni.”
Projekt Roberta Koniecznego został wybrany spośród 375 kandydatów z całego świata. Dodatkowo „Przełomy” zwyciężyły na Światowym Festiwalu Architektury również w kategorii „Najlepszy Obiekt Kultury na świecie”.
🎥 Obejrzyjcie krótki film, w którym sam architekt opowiada o tej realizacji:
Trudne początki
Robert Konieczny często podkreśla, że początki działalności jego biura nie należały do najłatwiejszych. W wywiadzie dla „Dziennika Zachodniego” opowiadał m.in:
„My naprawdę siedzieliśmy w biurze w czapkach i rękawiczkach, bo brakowało pieniędzy na ogrzewanie. Wcześniej również wygrywaliśmy swoimi projektami poważne konkursy, ale nikt ich nie realizował, więc klepaliśmy biedę. To były długie lata wytrwałości, walki i cierpliwości”.
Mimo tego zaznacza, że zarówno ich pierwsze projekty, jak i te obecne są nastawione na funkcjonalność, odpowiadają kontekstowi i wyzwaniom nowoczesności. Los biura KWK odmieniła nagroda w konkursie International Architecture Awards w 2008 za Dom Aatrialny czyli budynek mieszkalny zlokalizowany na obrzeżach Opola.
Nietypowe domy jednorodzinne
Właściciel pracowni KWK Promes, znany jest na całym świecie z projektów wyjątkowych domów. Każdy z nich jest „szyty na miarę” i nietypowy, gdyż jak twierdzi Konieczny:
„Rzeczy typowe są złe. To tak jakbyśmy zrobili jeden rozmiar buta: komuś może byłoby w nim dobrze, ale większości – niekoniecznie. Tak samo jest z typową architekturą”.
Te projekty domów Roberta Koniecznego musicie koniecznie znać!
- Dom z Ziemi Śląskiej – budynek znajdujący się na obrzeżach Katowic, tuż pod lasem, który wygląda jak „przemieszane warstwy geologiczne” – celowo, gdyż stoi na uskoku tektonicznym.
- Dom Aatrialny – w 2006 roku został uznany za najlepszy dom na świecie.
- Arka Koniecznego – jest to dom projektanta zlokalizowany w Brennej. Budynek ten według założenia ma być ramą, kadrującą widok roztaczający się ze wzgórza, na którym jest zlokalizowany.
🎥 Obejrzyjcie Arkę Koniecznego z bliska:
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe