24.08.2024
ŁAWKA NA MUREK – PRZYKŁADOWE REALIZACJE
William H. Whyte, amerykański urbanista twierdził, że: „Ludzie zwykle siedzą tam, gdzie jest miejsce do siedzenia”. Dlatego tak ważne jest, by projektować przestrzeń publiczną, podążając za naturalnymi przyzwyczajeniami mieszkańców i praktyką życia. Jednym z rozwiązań jest ławka na murek – ludzie nawykowo wybierają tego typu podwyższenia jako miejsca do siedzenia.
Ławka na murek w kolekcji Flow Komserwis
Kolekcja Flow Komserwis została wyróżniona Dobrym Wzorem w kategorii Sfera Publiczna m.in. za mnogość rozwiązań na jednorodne stylistycznie siedziska miejskie. Jednym z wariantów dostępnych w tej serii są ławki na murek przeznaczone do montażu na betonowych podwyższeniach:
- Siedzisko Flow 001258 z wyprofilowanymi podłokietnikami.
- Siedzisko Flow 001259 bez oparcia i bez podłokietników.
- Ławka Flow 001256 z oparciem i podłokietnikami.
- Ławka Flow 001257 z oparciem i bez podłokietników.
Wszystkie te siedziska wykonane są z drewna, a ich konstrukcja opiera się na szarej stali lakierowanej. Tego typu ławki na murek pozwalają na oryginalną i przyjazną dla mieszkańców aranżację niewykorzystanych jeszcze miejskich przestrzeni, które pozornie wydawać się mogą nieciekawe. Zobacz przykładowe wizualizacje.
Wizualizacje przygotowała Aleksandra Stefańska.
Siedziska na murek – realizacja z Pruszkowa
Ławka na murek to rozwiązanie, które coraz częściej wybierane jest przez Klientów Komserwis. W ostatnim czasie tego typu siedziska pojawiły się na jednym z osiedli w Pruszkowie. Dzięki nim przestrzeń zyskała nieformalny i integrujący charakter.
Decydując się na ławki na murek z firmy Komserwis, możesz dopasować do nich kompatybilne produkty z zakresu małej architektury m.in.: kosze na śmieci, stojaki rowerowe, donice. Dzięki temu cała realizacja będzie wyglądać spójnie i unikniesz chaosu przestrzennego.
Zainspiruj się: Zestaw piknikowy Millo – mała architektura Komserwis w plenerze
Ławka na murek – rozwiązanie do wielu przestrzeni
Zwróć uwagę na to, że w ofercie Komserwis znajduje się zarówno ławka na murek z oparciem, jak i bez oparcia. Są też wersje siedzisk na murek z podłokietnikami. Dzięki temu będziesz mógł wyposażyć niemal każdą przestrzeń.
Ławka na murek wokół budynków użyteczności publicznej
Tego typu mała architektura doskonale sprawdzi się w otoczeniu szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz domów kultury.
Ławka na murek w centrum miasta
W tym miejscu siedziska na murek docenią szczególnie młodzi ludzie, którzy uwielbiają nieformalne przestrzenie.
Ławka na murek w miejskim parku
Do parku najlepiej wybrać różne typy ławek na murek: z oparciem (dla rodzin z dziećmi), z podłokietnikami (dla seniorów) i bez oparcia (dla nastolatków). Dzięki temu stworzysz przestrzeń odpowiadającą na potrzeby różnych grup użytkowników.
To też Cię zainteresuje: Rewitalizacja rynku w Trzebini – wracamy po trzech latach i sprawdzamy!
Ławki na murek, czyli „więcej życia”
Wracając jeszcze do Williama H. Whyte, którego zacytowaliśmy we wstępie, to właśnie ten urbanista nawoływał do powrotu „przyjemnego chaosu” w przestrzeni publicznej. Ten „przyjemny chaos" wyraża się w tworzeniu zwykłych miejsc do siedzenia, które pozwalają na więcej nieformalnych interakcji, więcej pikników, czyli innymi słowami wprowadzają „więcej życia” do miasta. Oprócz siedzisk na murkach są to m.in.:
- Leżaki miejskie, które pozwalają na odpoczynek w formie leżącej lub półleżącej.
- Siedziska modułowe, mające różne funkcje, w zależności od potrzeb, które można dowolnie zestawiać.
Podążanie za mieszkańcami to pierwszy krok do uwzględniania oddolnych inicjatyw, spontanicznych rozwiązań, odpowiadających na potrzeby wynikające z praktyki życia. Zwolennikiem takiego kształtowania przestrzeni publicznej jest m.in. Aleksandra Wasilkowska, architektka, wiceprezeska OW SARP, która twierdzi, że dzięki pewnej „nieformalności” mamy poczucie, że dana przestrzeń należy do nas wszystkich.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe