23.07.2019
KATALOG MEBLI MIEJSKICH – PIERWSZY KROK DO UPORZĄDKOWANIA PRZESTRZENI PUBLICZNEJ
Coraz więcej polskich miast decyduje się na stworzenie Katalogu Mebli Miejskich, którego głównym zadaniem jest uporządkowanie małej architektury w przestrzeni miasta. Tym razem dokument ten opracował płocki ratusz, uwzględniając w nim meble miejskie Komserwis.
Katalog mebli miejskich i krajowi prekursorzy
Pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło Katalog Mebli Miejskich, był Wrocław. 10 lat temu na ulicach stolicy Dolnego Śląska pojawiły się produkty uwzględnione w tym dokumencie. To był pierwszy krok do zbudowania atrakcyjnej wizualnie i funkcjonalnej miejskiej przestrzeni Wrocławia. Prekursorem w dziedzinie spójności stylistycznej w miejskiej przestrzeni jest też stolica. W Warszawie powstał pierwszy w Polsce system identyfikacji miejskiej, na który składają się spójne stylistycznie tablice z nazwami ulic, numerami budynków, strzałki wskazujące drogę. Katalog Mebli Miejskich wraz z Systemem Identyfikacji Miejskiej to dwa ważne dokumenty, dzięki którym miasta unifikują swój wizerunek.
Płock dobrym miejscem do życia, dzięki małej architekturze
Włodarzom Płocka leży na sercu nie tylko estetyka przestrzeni publicznych, ale też ich funkcjonalność, co podkreśla we wstępie do Katalogu Mebli Miejskich Prezydent Miasta:
- Chcielibyśmy, aby nasze miasto było miejscem przyjaznym dla mieszkańców we wszystkich aspektach. Poprzez właściwe umeblowanie ciągów ulic, placów, skwerów pragniemy dostarczyć mieszkańcom nie tylko pozytywnych wrażeń estetycznych, ale wpłynąć również na zwiększenie poczucia komfortu i bezpieczeństwa. Właściwa jakość, ergonomia i estetyka mebli miejskich pomoże uczynić nasze miasto dobrym miejscem do życia.
W katalogu mebli miejskich Płocka znalazły się m.in. ławki Komserwis z kolekcji Wenecja, Savona i Kobe, kosz na śmieci Savona, słupki (Savona, York, Kemi, Rynek), donice Savona i Vega, kraty ochronne Platan i Boston oraz gablota i słup ogłoszeniowy z kolekcji York.
Zadanie dla producentów mebli miejskich
W artykule pt. „Unifikacja wizerunków miast dzięki małej architekturze” nasza ekspertka Elżbieta Dworak przekonywała, że dbałość o spójny wizerunek miasta to zadanie zarówno dla samorządowców, jak i dla producentów małej architektury. Dlaczego dla firm tworzących meble miejskie? Odpowiedź jest prosta: bo to oni w głównej mierze kreują trendy, z których korzystają inwestorzy i architekci, by tworzyć jednolite stylistycznie przestrzenie.
Wielu producentów oferuje pojedyncze elementy małej architektury m.in. uniwersalne kosze na śmieci, które pasują do różnego rodzaju ławek. Komserwis jednak poszedł o krok dalej i skoncentrował się na tworzeniu spójnych stylistycznie kolekcji, w ramach których znajdują się ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, donice etc. W ofercie naszej firmy można więc znaleźć zarówno serie do tradycyjnych przestrzeni, jak też innowacyjne kolekcje mebli miejskich, które sprawdzą się tam, gdzie liczy się nowoczesny design.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe