12.12.2019
3 POWODY, DLA KTÓRYCH WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ W KONFERENCJI ELEMENT URBAN TALKS
Intensywny 2019 rok zakończyliśmy uczestnictwem w konferencji Element Urban Talks, której tematem przewodnim było projektowanie społecznie odpowiedzialne. To wydarzenie na stałe zapisujemy do naszego kalendarza wartościowych eventów w branży. Dlaczego? Oto 3 najważniejsze powody.
1. Inspirujące i eksperckie wykłady
Podczas wydarzenia wykłady odbywały się na dwóch scenach: Głównej-Inspiracyjnej oraz Eksperckiej. Na pierwszej wystąpili m.in.:
- Wim Pijbes (emerytowany dyrektor Rijksmuseum w Amsterdamie)
- Artur Jerzy Filip (urbanista, badacz miasta)
- Szymon Hanczar (projektant wnętrz)
- Egbert Fransen (dyrektor konferencji We Make The City)
- Phineas Harper (kurator Oslo Architecture Triennale 2019)
Jak informowali organizatorzy: Tutaj, na scenie głównej [przyp. Red], prelegenci otworzą Wam głowy i wskażą kierunek, w którym powinni rozwijać się architekci i projektanci, żeby odpowiedzialnie tworzyć przestrzeń, w której przyjdzie nam żyć w niedalekiej przyszłości.
I tak rzeczywiście było. Dzięki wykładowi np. Artura Jerzego Filipa głębiej zaczęliśmy się zastanawiać nad tym, kto jest odpowiedzialny za przestrzeń publiczną? Jak połączyć różne wizje projektanta i producenta, samorządu, ogółu mieszkańców.
Drugą scenę zdominowali praktycy, którzy podzielili się swoim doświadczeniem. Wystąpili m.in.:
- Michał Krasucki (dyrektor w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków)
- Ivan Blasi (koordynator międzynarodowego konkursu architektonicznego im. Miesa van der Rohe)
- Ewa P. Porębska - (kurator i krytyk architektury o międzynarodowej pozycji)
2. Spacery architektoniczne
Spacer architektoniczny to nietypowa forma zdobywania praktycznej wiedzy w zakresie projektowania. Polega na spotkaniach niewielkiej grupy osób z gospodarzami miejsca (np. właścicielami mieszkania, sklepu, pracowni), którzy opowiadają o danym projekcie i pokazują jego elementy. W tym roku uczestnicy mogli wybierać m.in. następujące miejsca:
- Mieszkanie w klimacie eklektycznej galerii sztuki
- Studio Otwarte – krakowskie studio brandingowe
- Papierniczeni - pracownia i sklep
- Teatr Ludowy w Nowej Hucie
- Miejsce sklep – najstarszy meblowy vintage shop w Polsce
3. Ekologiczne podejście do organizacji
Już w mailingu przed rozpoczęciem wydarzeniem organizatorzy informowali o swoim proekologicznym podejściu do organizacji i zachęcali do wzięcia ze sobą butelki wielokrotnego użytku, aby nie stosować papierowych kubków. Co więcej, podjęli decyzję, by nie drukować programu, gdyż: „Po dwóch dniach wszystkie trafiłyby do kosza”. Zachęcali do pobrania PDF-a z rozpiską wydarzeń i korzystania z niego na telefonie.
- Pomysł z rozpiską w formie PDF-a zamiast drukowanych programów to strzał w dziesiątkę — potwierdza Elżbieta Dworak z Komserwis, uczestniczka konferencji. - Jeśli chodzi o ekologiczne rozwiązania dostępna była także do picia woda z kranu w dzbankach. Można było sobie ją nalać do własnego kubka, żeby jeszcze bardziej ograniczyć ilość produkowanych odpadów.
Jesteśmy przekonani, że te 3 punkty wystarczą, by przekonać Was do wzięcia udziału w Element Urban Talks w przyszłym roku. - Udział w Element Urban Talks dał mi szansę zapoznać się z najnowszymi trendami w rozwoju miast i bardziej ogólnie, o jakich problemach i wyzwaniach mówi się w kontekście współczesnej przestrzeni publicznej – przekonuje Elżbieta Dworak. - Planuję wybrać się również w przyszłym roku, bo to świetne wydarzenie dla każdego, kto interesuje się rozwojem miasta w różnych dziedzinach.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe