18.01.2023
“URBANIA. O MIASTACH PRZYSZŁOŚCI” — RECENZJA KSIĄŻKI STEFANO BOERIEGO
Po lekturze kolejnej faktograficznej książki dotyczącej urbanistyki pomyśleliśmy, że chętnie umieścilibyśmy w naszej biblioteczce miłośnika architektury coś zgoła odmiennego, zawierającego literackie odniesienia oraz anegdoty. I tak z pomocą przyszło nam wydawnictwo “Wysoki Zamek” ze swoją nowością. Mowa o książce “Urbania. O miastach przyszłości”, czyli zbiorze esejów włoskiego architekta i urbanisty Stefano Boeriego.
Notatki architekta
“Urbania. O miastach przyszłości” to zbiór wykładów w wersji spisanej, które pierwotnie, w okresie lockdownu, Boeri publikował w internecie. Włoski twórca nazywa te eseje zapiskami z “notesu architekta” dotyczącymi kwestii związanych z miastem i naturą. Jak pisze we wstępie Janusz Sepioł: “Sytuacja pandemii stała się dla Boeriego szczególnym pretekstem do rozważań nad współczesnym środowiskiem mieszkaniowym człowieka, nad jego miejscem w całym ekosystemie i relacjami z przestrzeniami egzystencji innych gatunków”. W wielu esejach przewija się stwierdzenie, że “natura nie jest czymś poza nami”, “zjawiska naturalne są integralną częścią naszego życia” i w końcu, że: “natura nie jest już tylko skażona, ale sama jest w stanie skazić sferę człowieka”.
Kunszt literacki Boeriego
Czytelnicy, którzy w literaturze branżowej szukają czegoś więcej niż faktów i studiów przypadku, docenią konteksty, do których nawiązuje autor. Znajdziemy tu anegdoty i wątki ze świata kultury, sztuki, literatury i polityki. Stefano Boeri sięga nie tylko do raportów, czy książek branżowych, ale też do literatury. Szczególnie ujmujący jest esej pt. “Spojrzenie pośród gałęzi” opisujący książkę “Baron drzewołaz”. To opowieść o dwunastoletnim arystokracie, który po kłótni z ojcem postanawia opuścić dom i rodzinę, aby resztę życia spędzić na drzewach. Ta książka wpłynęła znacząco na architektoniczną i urbanistyczną działalność włoskiego architekta:
“Baron drzewołaz, jak można się już domyślić, nieustannie powraca w moim życiu. Powrócił, kiedy zacząłem się zastanawiać nad architekturą Pionowego Lasu i kiedy kilka lat temu zacząłem opracowywać wizję miasta-lasu w celu stworzenia nowej równowagi między miastami a lasami. Czasami zaczynam marzyć o tym, że Pionowy las jest czymś na kształt próby — nie wiem, czy udanej, czy nie — przeniesienia do wnętrza budynku, do architektury, tej niesamowitej metamorfozy botanicznej proponowanej przez Calvina. Świata miasta, społeczeństwa obserwowanego przez pryzmat dębów, korkowców, drzew oliwnych, buków, kasztanowców”.
Wyzwania współczesnego architekta
W eseju “Szkoła porażki” autor pochyla się też nad istotą swojej profesji. Analizuje, dlaczego chęć przepracowania porażki jest w zawodzie architekta tak rzadką cechą i opowiada o swoim największym projektowym niepowodzeniu. Na koniec konkluduje:
“Świadomość porażki (…) i jej przepracowanie powinny siłą rzeczy stanowić element składowy naszego zawodu i sposobu widzenia świata”.
Jak czytać tę książkę? Można sięgnąć do wszystkich esejów po kolei lub pochylić się nad dowolnie wybranym tekstem. Każdy rozdział wnosi coś świeżego i zostawia nas z refleksją dotyczącą spraw ważnych dla współczesnych projektantów, architektów, urbanistów i wszystkich odpowiedzialnych za tworzenie przestrzeni publicznych. Dla nas szczególnie ważny był esej zawierający wytyczne dotyczące projektowania miast i budynków po pandemii.
Książka "Urbania. O miastach przyszłości" dostępna jest na stronie wydawcy w dwóch wersjach: papierowej i cyfrowej.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe