04.10.2018
MINI PORADNIK JAK DOBIERAĆ MEBLE MAŁEJ ARCHITEKTURY DO PRZESTRZENI MIEJSKIEJ
Przedmioty stanowią dla ludzi cenną wartość. Są namacalne, można ich dotknąć, kochamy je gromadzić. Stanowią świadectwo przeszłości i wywołują skojarzenia. Niektóre z nich, jak meble miejskie, towarzyszą nam na co dzień i stanowią bardzo ważny element otaczającego nas świata. Jak dobrać odpowiednie produkty do realizacji? Poniżej przestawiamy kilka podpowiedzi.
Funkcja użytkowa
To pierwsza, podstawowa funkcja, która odwołuje się do przeznaczenia mebli. Każdy element wyposażenia przestrzeni miejskiej ma za zadanie spełniać określoną funkcję użytkową – ławki służą do odpoczynku, słupki do odgradzania, stojaki rowerowe do parkowania jednośladów itd. Wyposażając daną inwestycję warto pomyśleć nad potrzebami jej użytkowników. Przykładowo niezbędnym elementem każdego osiedla mieszkaniowego są kosze na śmieci i ławki. Donice i stojaki rowerowe mogą pełnić ważną funkcję uzupełniającą.
Funkcja estetyczna
Druga, choć tak naprawdę pierwsza i najważniejsza funkcja przedmiotów w ogóle. To co ładne, to co dobrze wygląda i pasuje do przestrzeni przyciąga uwagę. Zdecydowanie chętniej przysiądziemy na stylizowanej, dopracowanej ławce niż na dwóch deskach położonych na ceglanych podstawach. Dlatego też warto zwrócić uwagę na elementy wykończenia, na materiały jakich użyto, czy chociażby na połączenia kolorystyczne. W ofercie Komserwis znajdą Państwo szereg różnorodnych kolekcji, które można dopasować do każdej miejskiej przestrzeni.
Funkcja symboliczna
Najbardziej abstrakcyjna funkcja przedmiotów. To wszystko to, co łączy w sobie skojarzenia kulturowe, inspiracje, czyli pomysł użycia konkretnych elementów. Kiedy mamy do czynienia z odwołaniem do popkultury, do przedmiotów znanych z tradycji, kultury, wtedy ma się poczucie patrząc na dany przedmiot, że go dobrze znamy, że wiemy jaki był zamysł i pomysł twórcy.
Warto, dobierając konkretne elementy małej architektury do miejsca w jakim mają docelowo się znajdować zwrócić uwagę na tych kilka funkcji, by po zrealizowaniu mieć poczucie zadowolenia, dopasowania i dostosowania, gdy to co zaprojektowane ma odbicie w rzeczywistości.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe