06.10.2016
PUMPTRACKI I NOWOCZESNA MAŁA ARCHITEKTURA
Co to jest pumptrack? Pisząc obrazowo to „rowerowy plac zabaw”, a bardziej precyzyjnie: zapętlony tor do jazdy na rowerze (głównie!) oraz rolkach, deskorolce, i hulajnodze. Tego typu inwestycje powstają w sąsiedztwie skate parków, placów zabaw oraz siłowni terenowych.
W Polsce jest ich coraz więcej
Choć jeszcze kilka lat temu pumptracki powstawały raczej z oddolnych inicjatyw lokalnych entuzjastów, to dzisiaj włodarze miast i gmin zauważają korzyści wynikające z tego typu inwestycji. Jeśli szukacie argumentów dlaczego warto postawić na „rowerowe place zabaw”, oto kilka z nich:
- Mogą z nich korzystać osoby z każdej grupy wiekowej: dzieci, młodzież i starsi – na tym samym torze najmłodsi oswajają się z rowerem, a innym razem bardziej zaawansowani rowerzyści biorą udział w wyścigach.
- Tego typu inwestycja jest szybka, nieskomplikowane jeśli chodzi o aspekty prawne, stosunkowo niedroga i co więcej nie wymaga częstej konserwacji.
- Pumptracki są przyjazne dla otoczenia, nie wytwarzają hałasu.
Jak zbudowany jest pumptrack?
Pumptrack to nic innego jak tor przeszkód, na który składają się tzw. garby, zakręty oraz „hopki”. Elementy te ułożone są tak, by użytkownicy mogli rozpędzić się i utrzymać prędkość bez konieczności pedałowania. Na garbach rowerzysta wykonuje ruchy góra-dół (tzw. pompowanie) i porusza się, dzięki sile ciężkości i sile odśrodkowej. Warto dodać, że taka aktywność jest nie tylko świetną zabawą, ale też doskonałym treningiem - angażuje wszystkie grupy mięśniowe.
O czym należy pamiętać, projektując przestrzeń z pumptrackiem?
- Pumptracki projektowane są pod kątem bardzo szerokiej gamy użytkowników, przez co powinny być lokalizowane w miejscach publicznych, takich jak skwery, parki, a także w sąsiedztwie placów zabaw, skate parków lub siłowni terenowych – powiedział nam Konrad Muraszkiewicz z Veloprojekt, który na co dzień zajmuje się tego typu inwestycjami. - Warto też pamiętać, że pumptracki doskonale nadają się do rewitalizacji zapomnianych i zaniedbanych obszarów miejskich – dodał.
Istotne z punktu widzenia inwestora są warunki dotyczące przestrzeni, w której planowany jest tor:
- Jak najbardziej płaski teren (działki pochyłe i tak wymagają w tym przypadku niwelacji).
- Powierzchnia min. 600-1000 m2.
- Obiekty tego typu doskonale uzupełniają istniejącą infrastrukturę rekreacyjną i dobrze jest je skupiać we wspólnych miejscach.
Jeśli pumptracki, to i mała architektura
Zazwyczaj przy pumptrackach pojawia się mała architektura, taka jak ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci oraz tablice z regulaminem toru. Jak dobierać meble miejskie do przestrzeni z „rowerowym placem zabaw”? Na to pytanie również odpowiedział nam Konrad Muraszkiewicz:- Całość małej architektury skupiona jest w jednym miejscu czyli placu odpoczynku. Dobrze jest jeśli jego nawierzchnia i wyposażenie są spójne z obecną już w danym parku stylistyką. W przypadku, gdy jest to odrębny obiekt, mała architektura powinna być prosta i modernistyczna (ławki bez oparcia, stojaki w formie ram). Wszystkie elementy muszą być wandaloodporne i mocowane na stałe do posadzki/gruntu.
W artykule prezentujemy zdjęcia przedstawiające zrealizowane przez firmę Veloprojekt pumptracki, w których otoczeniu znalazła się mała architektura Komserwis.
Zdjęcia w artykule: Veloprojekt
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe