20.03.2016
FUTBOLOWA STRONA ARCHITEKTURY
Wielkimi krokami zbliżają się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, w których, po bardzo dobrych eliminacjach, wystąpi Reprezentacja Polski. Z tej okazji postanowiliśmy ruszyć z cyklem artykułów dotyczących najciekawszych pod względem architektonicznym stadionów świata. Oczywiście będziemy przyglądać się też występującym na obiektach sportowych rozwiązaniom z zakresu małej architektury i różnym rodzajom siedzisk.
Najczęściej odwiedzany obiekt w Barcelonie?
Choć w stolicy Hiszpanii jest mnóstwo wspaniałych muzeów, kościołów i zabytków, to najchętniej odwiedzanym przez turystów obiektem jest Camp Nou - legendarny stadion jednej z najlepszych drużyn na świecie – FC Barcelony. Ostatnio na oficjalnej stronie internetowej klubu ogłoszono, że przetarg na przebudowę Camp Nou wygrała japońska firma Nikken. Zaprezentowano też grafiki przedstawiające planowaną inwestycję. Projekt robi ogromne wrażenie.
Realizacja zgodna z rytmem meczowym
Modernizacja stadionu to nie jest zwykła architektoniczna realizacja. Należy bowiem pamiętać o tym, żeby umożliwić piłkarzom rozgrywanie meczów. Z tego powodu przebudowę Camp Nou podzielono na 10 etapów, a najbardziej skomplikowane i czasochłonne prace zostaną wykonane w przerwach pomiędzy sezonami. W związku z modernizacją będą momenty, w których zmniejszy się pojemność stadionu, ale w konsekwencji będzie miał on o 6000 więcej miejsc niż dotychczas. Na nowym Camp Nou zasiądzie 105053 kibiców.
Co zostanie poprawione?
Ku uciesze Kibiców zmiany dotyczyć będą m.in. krzesełek, które nie są zbyt komfortowe – zwłaszcza, że trzeba na nich siedzieć ponad 100 minut. Wszystkie siedziska zostaną wymienione, zwiększy się też odległość między rzędami i krzesełkami. Oprócz tego cały Stadion zostanie zadaszony. To jednak nie wszystkie zmiany na plus. Wokół stadionu ma powstać przestrzeń przyjazna kibicom. Znajdą się tutaj więc sklepy, hotele, podziemny parking, mała architektura i wszystkie inne elementy, które sprawią, że Stadion i jego okolice staną się centrum życia społecznego.
Między nimi nie zabraknie oczywiście elementów najważniejszych - małej architektury, która sprawi, że przestrzeń otaczająca stadion stanie się uporządkowana i komfortowa. Na przedstawionych wizualizacjach oprócz uśmiechniętych kibiców widać także słupki uliczne, które oddzielają przestrzeń drogi od alej dla kibiców prowadzących prosto na stadion. Na trasie jaka kibice będą pokonywać z wydzielonych parkingów ustawiono kosze na śmieci i ławki miejskie.
Poznajcie wykonawców
Konkurs na przebudowę Camp Nou wygrało japońskie biuro architektoniczne NIKKEN SEKKEI. Na swoim koncie ma ono m.in. centrum handlowe Yamaha Ginza w Japonii, które zdobyło nagrodę podczas Międzynarodowego Festiwalu Architektury w Barcelonie w kategorii Najlepsze Centrum Handlowe. Projekt został doceniony za wyjątkowość detali i szczegółowość całego przedsięwzięcia.
Przebudowa Camp Nou to nie jedyne sportowe wyzwanie biura NIKKEN SEKKEI. Zaprojektowali też Saitama Super Arena oraz the Big Swan Stadium w Niigacie (Japonia).
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe