05.03.2016
KOBIETY I DESIGN
Wielkimi krokami zbliża się Dzień Kobiet, dlatego postanowiliśmy jeden artykuł na naszym blogu poświęcić tylko i wyłącznie paniom. Przedstawiamy historie kobiet bez których architektura i design nie byłyby tak fascynującymi dziedzinami.
Kobieca twarz twórczości Charles'a Eames'a
Choć Charles Emes i Ray Emes wspólnie tworzyli kultowe meble, uznane po latach za ikony designu, to projektantka długo pozostawała w cieniu męża. Wspomnijmy chociażby o wystawie w nowojorskim Museum of Modern Art w latach 40., której tytuł brzmiał „Nowe meble Charlesa Eamesa”, chociaż nad tymi produktami pracowali wspólnie. 10 lat później w programie telewizyjnym, do którego zostali zaproszeni, błyszczał przede wszystkim Charles, a Ray została przedstawiona po prostu jako „żona człowieka sukcesu”. Warto jednak uczciwie podkreślić, że bez geniuszu Ray nie byłoby sukcesu tego wielkiego projektanta.
Dążyli do tego by tworzyć designerskie, ale tanie w produkcji i łatwo dostępne produkty m.in. plastikowe krzesła i meble z aluminium. Jaki był podział pracy w tym duecie? Charles zajmował się technologią i produkcją, a Ray dbała o design i estetyką oraz dobierała kolorystykę i tekstylia. Do najbardziej znanych projektów mebli państwa Emesów można zaliczyć Eames Lounge Chair oraz Dining Height Side Chair Wood.
Choć Ray jako twórczyni mebli pozostawała w cieniu męża, wybiła się jako projektantka tkanin m.in. dla Schiffer Prints. To była jej dziedzina, w której traktowano ją jak prawdziwą gwiazdę.
Najważniejsza kobieta architektury
Zaha Hadid udowodniła, że w dziedzinie, w której zawsze dominowali mężczyźni, również przedstawicielka płci pięknej może mieć przełomowe pomysły. Irakijska projektantka jako jedyna kobieta na świecie otrzymała Nagrodę Pritzkera uznawaną za architektoniczny odpowiednik Nagrody Nobla.
Bardzo głośno było o jej projekcie „Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Rzymie”, który jest kwintesencją stylu Hadid: surowe betonowe ściany, szklany dach, geometryczne i zakręcone kształty. Podczas otwarcia tego obiektu jeden z dziennikarzy zadał projektantce następujące pytanie: „Jak to jest być pierwszą kobietą, która zaprojektowała publiczny budynek w mieście cesarzy?”.
O Hadid pisaliśmy już w cyklu „Wielcy projektują małą architekturę”. Warto przy okazji Dnia Kobiet przypomnieć sobie ten artykuł.
Polski akcent
W jej międzynarodowej pracowni projektowo-wykonawczej ADP ARCH LTD pracują same kobiety, choć jak twierdzi: szczególnie tego nie planowała. W liceum usłyszała od jednego z profesorów, że na architekturę bardzo ciężko się dostać i na pewno jej się nie uda. Dziś cieszy się renomą pani architekt o międzynarodowym doświadczeniu. Mowa oczywiście o Patrycji Zaczyńskiej, którą wielu Polaków może kojarzyć z telewizyjnego programu o architekturze „Rezydencje” emitowanego w TVP2. Jej pracownia współpracowała z zagranicznymi firmami przy projektach renomowanych butików m.in. Bottega Veneta oraz Balenciaga.
Dlaczego uważa, że kobiety idealnie nadają się do architektury? Decydują o tym trzy cechy ich kreatywność, pracowitość i odporność na stres.
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe