03.09.2015
MARTHA SCHWARTZ ODWIEDZI DZIEŃ ARCHITEKTA KRAJOBRAZU
Schwartz, prawdziwa ikona wśród architektów krajobrazu, będzie gościem Dnia Architekta Krajobrazu. To wyjątkowe wydarzenie organizowane jest w ramach 23. Międzynarodowej Wystawy „ZIELEŃ TO ŻYCIE” w Warszawie, 5 września. Z tej okazji przypominamy kilka najciekawszych projektów architektki.
"Miejskie ogrody i parki praz inne zielone przestrzenie w mieście, są tak ważne jak wodociągi, kanalizacja, sieć energetyczna, informatyczna oraz cały system transportu" - Martha Schwartz od lat walczy o piękno miejskich przestrzeni, projektując i tworząc niezwykłe realizacje. Swoją karierę zaczynała na prestiżowej uczelni Harvard Graduate School of Design, gdzie obecnie jest wykładowcą. Jej głównym zajęciem jest jednak projektowanie - biura Martha Schwartz Partners można znaleźć w Nowym Jorku, Londynie i Szanghaju.
Podczas 30-letniej pracy zdobyła wiele prestiżowych nagród architektonicznych, jak Cooper-Hewitt Museum National Design Award oraz szereg wyróżnień od American Society of Landscape Architects. Pełna lista nie ma końca. Schwartz w swoich pracach inspiruje się dziełami wybitnego architekta krajobrazu Isamu Noguchi. Podobnie jak on stara się tworzyć obiekty, które sprawią że człowiek zamknięty w ciasnym mieście poczuje prawdziwą istotę swojego człowieczeństwa.
Do najciekawszych projektów artystki, które idealnie opisują jej styl należą m.in. te oto projekty:
Grand Canal Square, Dublin
Martha Schwartz nie boi się wyrazistych i mocnych kolorów. Dowodem na to jest plac miejski w Dublinie, powstały w otoczeniu budynku The Grand Canal Theatre autorstwa Daniela Libeskinda. Obiekt wybudowany w 2008 roku jest aktualnie jednym z największych placów miejskich w Dublinie (zajmuje obszar 10 000 m2). Jest też prawdopodobnie najdroższy - kosztował 8 mln Euro. Trzeba jednak przyznać, że finalny efekt robi wrażenie.
Exchange Square, Manchester
W tym przypadku Schwartz poszła w nieco inną stronę - postawiła na beton, surowość i proste formy. Exchange Square to miejsce do którego mieszkańcy całej Anglii zjeżdżają na zakupy - znajdziemy tu zarówno luksusowe sklepy, jak i klimatyczne antykwariaty. To także ważne miejsce historycznie. W 1996 roku doszło tutaj do zamachu bombowego IRA. Projektantka miała przed sobą trudne zadanie. Z jednej strony musiała zaprezentować przyjazną i funkcjonalna przestrzeń miejską, a z drugiej uczcić pamięć osób poszkodowanych w wybuchu. Całość, z minimalnym zastosowaniem zieleni, ma w sobie coś z ogromnego pomnika, który skłania do refleksji.
Yorkville Park, Toronto
Ten piękny park został zainspirowany przez XIX-wieczną koncepcję tworzenia w miastach miejsc zielonych, które nadawałyby miejskiemu otoczeniu dziewiczego charakteru. Cały projekt składa się z kilku boxów tematycznych, z których każdy wyróżnia się nie tylko układem, ale i roślinnością. Znajdziemy tutaj zarówno rzadko spotykane drzewa i krzewy, jak i miejsca wypełnione ciekawymi meblami miejskimi oraz nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, jak zamieszczone na zdjęciu poniżej oświetlenie.
Te trzy przykłady to najlepsza wizytówka najnowszych dzieł Schwartz. Serdecznie zapraszamy do hali EXPO WARSZAWA na spotkanie z projektantką. W ramach 2-godzinnego wystąpienia rozwinie swoją koncepcję widzenia i projektowania przestrzeni krajobrazu w mieście w wykładzie pt. ,,Zrównoważony rozwój i sztuka". To niepowtarzalna okazja do wysłuchania prawdziwej ikony współczesnej architektury!
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe