23.07.2015
KAMIL KUZKO I NOWY MURAL W KRAKOWIE
Gdzie w Polsce można spotkać jedne z najciekawszych murali? Oczywiście w Krakowie. Jeden z najbardziej wyjątkowych obiektów przedstawia historię Stanisława Marusarza - skoczka narciarskiego, żołnierza AK, który w czasach okupacji brawurowo zbiegł z więzienia.
Kraków to miasto królów i ... murali.
Czytelników naszego bloga nie trzeba do tego przekonywać. W ubiegłym roku poświęciliśmy obszerny artykuł przedstawiający okoliczności powstania Krakowskiego Szlaku Street Artu. W dużym skrócie inicjatywę zapoczątkował konkurs na najciekawszy projekt muralu, który przyozdobi olbrzymią ścianę Galerii Krakowskiej.
Odzew był zaskakujący - do konkursu nadesłano pona 500 prac. Ostatecznie wybrano projekt polskiej artystki związanej z Gdańską Szkołą Muralu, Justyny Posiecz-Polkowskiej. Okazało się, że tego typu inicjatywa jest świetnym sposobem na promocję miasta i sztuki współczesnej. Idąc za ciosem wybrano kilkanaście najciekawszych krakowskich murali i utworzono specjalną trasę dla zwiedzających.
Mural na dziedzińcu aresztu przy Montelupich
Jak wiadomo sztuka uliczna to żywy organizm, który ciągle się rozwija. Nie inaczej jest z krakowskimi muralami. Na początku lipca zaprezentowano nowe malowidło, które jest niezwykłe pod wieloma względami. To obraz stworzony przez Kamila Kuzko podczas ubiegłorocznego projektu "Dramat wolności". W ramach akcji 100 artystów z Polski i zagranicy przeszło 100 artystów prezentowało swoje dzieła.
W ramach projektu Kamil Kuzko stworzył cztery murale w krakowskich aresztach. Jak sam przyznaje praca w takim miejscu była bardzo nietypowa: - Drabiny, rusztowania – upragnione przedmioty osadzonych – musiały być dodatkowo chronione. Praca musiała być zgodna z wewnętrznym harmonogramem dnia aresztu, co w sytuacji niepewnych warunków atmosferycznych wymuszało inne niż dotychczas planowanie pracy.
Jedna ze prac dołączyła do Krakowskiego Szlaku Street Artu. To mural inspirowany historią Stanisława Marusarza – polskiego skoczka narciarskiego, żołnierza Armii Krajowej, który w czasie okupacji niemieckiej był więziony na „Montelupich”. 2 lipca 1940 roku Marusarz wraz z Aleksandrem Bugajskim uciekli z więzienia. W tym roku mija 75 rocznica tego wydarzenia.
Mural nawiązuje do historii Marusarza, oddaje także hołd wszystkim niesłusznie więzionym i skrzywdzonym w tym miejscu. Został wkomponowany w znajdującą się na terenie dziedzińca figurę Matki Boskiej. Aby zobaczyć wspomniany mural wystarczy skorzystać z wakacyjnych wycieczek szlakiem street artu, organizowanych przez Galerię Krakowską. Dostępne terminy to 7, 22 sierpnia i 12 września. Więcej informacji pod adresem: https://szlakmurali.pl/pl
POLECANE WPISY
ARCHIWUM
TAGI
architektura Architektura & Biznes Architektura Krajobrazu blog o architekturze blog o małej architekturze Budma design Dobry Wzór donice miejskie eksperci inspiracje Jan Gehl Katowice komserwis komserwis producent małej architektury Komserwis Trzebinia konkurs kosze na śmieci kosz na śmieci kraków książka o architekturze mała architektura mała architektura komserwis meble miejskie meble miejskie komserwis miasto producent małej architektury producent mebli miejskich przestrzeń przestrzeń publiczna smart city stojaki rowerowe Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu street furniture tablice informacyjne Targi Budma wrocław wydarzenia architektoniczne wydarzenia architektura Wydawnictwo Wysoki Zamek ławka ławka miejska ławka parkowa ławki miejskie ławki parkowe